10
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr IRBd5120
Built-In Larder Fridge, Fixed Hinge, D Rated
Retail Price
£1,359
Free Delivery
Spread the cost:
£113.25 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
- Product code: IRBD5120
- Net Capacity - Fridge 320 Litres
- SuperSilent
- LED ceiling lighting
- FlexCube
- Warranty - 10 year Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1770 x 559 x 546
Energy
Rating
| Type | Built-In Larder Fridge |
| Brand | Liebherr |
| Model | IRBd5120 |
| Also known as: | IRBD5120 |
| EAN: | 4016803113577 |
| SuperSilent | |
| LED ceiling lighting | |
| FlexCube | |
| Convenient height adjustment for glass shelves | |
| EnergySaver | |
| Display lock | |
| HolidayMode | |
| SuperCool | |
| Door alarm | |
| SabbathMode | |
| FreshAir activated charcoal filter | |
| Egg tray | |
| Replaceable door seal | |
| Dishwasher-safe features |
| Appliance placement | Built-in |
| Built-in display | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 7 |
| Number of vegetable drawers | 3 |
| Door hinge | Right |
| Door opening angle | 115° |
| Control type | Touch |
| Display type | LCD |
| Display placement | Inside |
| Fridge door balconies | 4 |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Fridge net capacity | 320 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise level | 35 dB |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge temperature range | 3 - 9 °C |
| Certification | CE |
| Door open alarm | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.2 m |
| Annual energy consumption | 120 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.2 A |
| Energy efficiency class (old) | A++ |
| Width | 559 mm |
| Depth | 546 mm |
| Height | 1770 mm |
| Installation compartment width | 570 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 1772 mm |
| Installation compartment height (max) | 1788 mm |
| Weight | 59.2 kg |
| Package width | 572 mm |
| Package depth | 622 mm |
| Package height | 1829 mm |
| Package weight | 62.7 kg |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | CE |
Important Product Information: This is a built in Larder Fridge; it needs to be built into a tall cabinet and will NOT fit underneath a worktop.
10 years parts and labour warranty, subject to registration within 1 year of purchase via the Liebherr SmartDevice app. For more information go to www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/10yearguarantee-3265806
10
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Freezer
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 7-28 days
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £200 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a freezer

Loading
You've added an item to your basket.