10
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr IRc3921
Built-In Fridge with Ice Box, Fixed Hinge, C Rated
£629
Save £70
Was £699
Free Delivery
Spread the cost:
£52.42 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
- Product code: IRC3921
- Net Capacity - Fridge 102 Litres/Ice Box 16 Litres
- FlexCube
- Convenient height adjustment for glass shelves
- 4-star freezer compartment
- Warranty - 10 year Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 872 x 559 x 546
Energy
Rating
| Type | Built-In Fridge with Ice Box |
| Brand | Liebherr |
| Model | IRc3921 |
| Also known as: | IRC3921 |
| EAN: | 4016803114178 |
| FlexCube | |
| Convenient height adjustment for glass shelves | |
| 4-star freezer compartment | |
| EnergySaver | |
| Display lock | |
| HolidayMode | |
| SuperCool | |
| Door alarm | |
| SabbathMode | |
| 3 bottle shelf | |
| Egg tray | |
| Replaceable door seal | |
| Door hinge change, integrated freezer compartment | |
| Dishwasher-safe features |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door opening angle | 115° |
| Control type | Touch |
| Display type | LCD |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Total net capacity | 118 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 32 dB |
| Air filter | Yes |
| Holiday function | Yes |
| Fridge net capacity | 102 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Bottle rack | Yes |
| Fridge temperature range | 2 - 9 °C |
| Super Cool function | Yes |
| Freezer position | Top-placed |
| Freezer net capacity | 16 L |
| Freezing capacity | 2 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 1 |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.2 m |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 94 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy usage | 0.257 kWh/24h |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 1.2 A |
| Width | 559 mm |
| Depth | 546 mm |
| Height | 872 mm |
| Weight | 35.1 kg |
| Installation compartment width | 570 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 890 mm |
| Installation compartment width (min) | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 874 mm |
| Package width | 572 mm |
| Package depth | 622 mm |
| Package height | 931 mm |
| Package weight | 39.5 kg |
Important Product Information: This is a built in Fridge with Ice Box; it needs to be built into a tall cabinet and will NOT fit underneath a worktop.
10 years parts and labour warranty, subject to registration within 1 year of purchase via the Liebherr SmartDevice app. For more information go to www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/10yearguarantee-3265806
10
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Compatible Freezer
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £209.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Add a freezer




Loading
You've added an item to your basket.