5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark IZ400UKT Stratos
Anti Hair Wrap Plus Pet Pro Cordless Vacuum [Single Battery], Copper
Retail Price
£248
Save £181.99
Was £429.99
£254 with delivery
- Product code: IZ400UKT
- Bin Capacity (Litres) - 0.7
- Battery Life - 60 min
- Weight - 5.5 kg
- Cordless stick vacuum, pet model
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1140 x 270 x 170

| Type | Anti Hair Wrap Plus Pet Pro Cordless Vacuum [Single Battery] |
| Brand | Shark |
| Model | IZ400UKT Stratos |
| Also known as: | IZ400UKT |
| EAN: | 622356254618;0622356254618 |
| Cordless stick vacuum, pet model | |
| Sharks best ever hair pick-up with Anti Hair Wrap Plus | |
| Removes hair from the brush-roll as you clean | |
| Clean Sense IQ detects dirt and auto-adjusts cleaning power | |
| Anti-Odour Technology protects against bad odours inside the vacuum | |
| DuoClean floorhead glides from carpets to hard floors | |
| Transforms into a portable vacuum | |
| Includes Multi-Surface Tool, 8 Crevice Tool and Motorised Pet Tool | |
| Removable battery can be charged anywhere | |
| Anti-Allergen Complete Seal | |
| LED Smart Display |
| Cleaning type | Dry |
| Cleaning surfaces | Carpet, Hard floor |
| Allergy care | Yes |
| Variable power | Yes |
| Filtration system | Yes |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 86 dB |
| Country of origin | China |
| Product colour | Charcoal, Copper, Grey |
| Washable filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Maximum input power | 80 W |
| Runtime | 60 min |
| Charging time | 3.5 h |
| Battery voltage | 25.2 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Suction power | 142 AW |
| Rechargeable battery | Yes |
| Weight | 5.5 kg |
| Width | 270 mm |
| Depth | 170 mm |
| Height | 1140 mm |
| Package width | 280 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 680 mm |
| Package weight | 6.4 kg |
| Crevice tool | Yes |
| Dust capacity | 0.7 L |
| Battery recharge time | 3.5 h |
| Filter type | HEPA |
5 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase To activate your warranty go to www.sharkclean.co.uk/register-guarantee.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
1 x 2in1 furniture brush & upholstery nozzle
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £82.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £12 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
![Shark IZ400UKT Stratos Anti Hair Wrap Plus Pet Pro Cordless Vacuum [Single Battery], Copper](https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/media.markselectrical.co.uk/item-images/thumb/IZ400UKT.jpg)




Loading
You've added an item to your basket.