Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ninja JC151UK
Juicer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: JC151UK
- Power Output (Watts) - 150
- Cold Press Technology
- Modern auger design: Nine segment design extracts juice and pulp during juicing.
- Total pulp control: Includes 2x filters for drinks with less pulp or more pulp.
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 404.6 x 181.6 x 307.5
Discover a new way to create nutritious fresh juices and more with the Ninja Cold Press Juicer – the juicer that powers through pulp for hassle-free juicing*.
Say hello to Ninja cold press juicing, refreshed. The juicer's powerful high-torque motor, improved auger design and anti-clog filter work together to extract more juice, with less foam and minimal clogging than traditional centrifugal juicing technology.
Cold Press Technology: This technology involves a slower juicing process than traditional centrifugal juicing, for less foam, vivid colours and better juice yield.
New auger design minimises clogging**: Ninja Cold Press Juicer’s auger features 9 segments and a spiral shape. A powerful high-torque motor draws fresh ingredients onto the rotating auger, which slowly uses pressure to extract a greater yield of juice and less foam than traditional centrifugal juicing technology.
Total Pulp Control: Make drinks to your taste, using 2 pulp filters and a Pulp Container. Choose the black filter with small holes for less pulp. Or use the orange filter with wide holes for extra pulp.
Easy to use: Juice drinks in three easy steps.Press the START button and open the anti-drip lever. Place ingredients into the feed chute and tamp as needed. Then, press the STOP button, close the anti-drip lever and enjoy!
Easy to clean: All removeable parts are dishwasher safe.
Quiet motor: The powerful, yet quiet motor allows you to create drinks with minimal mess and noise.
2-year guarantee: Upon registration with Ninja (UK & ROI only).
Included in the box: Motor Base, 700ml Juice Jug, 1.1L Pulp Container, Tamper, 2x Pulp Filters, Cleaning Brush & Recipe Guide.
*Tested on 320g carrots.
**Compared to predecessor JC100UK.
| Type | Juicer |
| Brand | Ninja |
| Model | JC151UK |
| EAN: | 0622356308700 |
| Cold Press Technology: High-torque motor drives ingredients onto auger for slow juicing. | |
| Modern auger design: Nine segment design extracts juice and pulp during juicing. | |
| Total pulp control: Includes 2x filters for drinks with less pulp or more pulp. | |
| Easy to use controls: Create juice, wellness shots and drinks in three simple steps. | |
| Quiet motor: Enjoy all-day, quiet juicing with minimised noise. | |
| Includes: Ninja Cold Press Juicer Motor Base, 700ml Juice Jug, 1.1L Pulp Container, Tamper, 2x Pulp Filters, Cleaning Brush & Recipe Guide. | |
| Dimensions: H: 40.46 cm x W: 18.16 cm x D: 30.75 cm. | |
| Easy to clean: Dishwasher safe removeable parts |
| Product colour | Black, Grey |
| Number of speeds | 2 |
| Pulp container | Yes |
| Juice container | Yes |
| Pulp container capacity | 1.1 L |
| Juice container capacity | 0.473 L |
| Easy to assemble | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Juice extractor | Yes |
| Power | 150 W |
| Width | 181.6 mm |
| Depth | 307.5 mm |
| Height | 404.6 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Country of origin | United Kingdom |
| Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight | 0 g |
| Paper packaging weight | 1.48 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Wood packaging weight | 0 g |
| Plastic packaging weight | 0 g |
| Package width | 290 mm |
| Package depth | 360 mm |
| Package weight | 5.08 kg |
| Package height | 319 mm |
| Package volume | 33303 cm³ |

Loading
You've added an item to your basket.