5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sony K65XR8AU
65" OLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, E Rated
£1,699
Save £487.82
Was £2,186.82
Free Delivery
Spread the cost:
£141.59 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
- Product code: K65XR8AU
- Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD OLED
- Operating System - Android TV
- BRING CINEMA HOME: Studio Calibrated
- SLIM AND CHIC DESIGN : Harmonic Presence / Slim One Slate
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 855 x 1442 x 248
Energy
Rating
| Type | 65" OLED Smart Television |
| Brand | Sony |
| Model | K65XR8AU |
| EAN: | 4548736174894 |
| BRING CINEMA HOME: Studio Calibrated | |
| SLIM AND CHIC DESIGN : Harmonic Presence / Slim One Slate | |
| PURE BLACKS FOR REMARKABLE CONTRAST : XR OLED Contrast Booster | |
| SOUND FROM THE SCREEN: Acoustic Surface Audio+ | |
| EVERYTHING YOU STREAM, ALL ON ONE SCREEN: Google TV | |
| BEAUTIFUL PICTURE, LESS ENERGY: Eco Dashboard 2 | |
| LEVEL UP YOUR GAMING: Perfect for PlayStation 5 |
| Display diagonal | 165.1 cm (65) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| Screen shape | Flat |
| Supported video modes | 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| Supported graphics resolutions | 3860 x 2160, 4096 x 2160 |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display diagonal (metric) | 1640 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | PAL BG, SECAM D/K |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Android TV |
| Operating system version | Android 12 |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Smart modes | Cinema, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark, FPS, Photo, RTS, Standard, Vivid |
| Video apps | BBC iPlayer, BRAVIA CORE, Disney+, Netflix, YouTube |
| Music apps | YouTube Music |
| Number of speakers | 5 |
| RMS rated power | 50 W |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Audio decoders | DTS Digital Surround, DTS Express, DTS-HD Master Audio, DTS:X |
| Sound modes | Dolby Audio |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVDTP, HOGP, SPP |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Introduction year | 2025 |
| Stand type | Legs stand |
| Stand colour | Silver |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Teletext function | Yes |
| Picture processing technology | Sony XR Contrast Booster |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR) |
| Child lock | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| On/Off timer | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Power consumption (typical) | 460 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 83 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 110 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy saving mode | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Sony technologies (AV/TV) | Acoustic Centre Sync, Acoustic Surface Audio+, Android TV, Apple AirPlay 2, BRAVIA CORE™ Calibrated Mode, BRAVIA Core, Black equalizer, Chromecast Built-in, Dolby Atmos®, Dolby Vision™, Eco Dashboard, Gaming menu, Google Assistant, Google TV, Multi-View, X-Balanced Speaker, XR Contrast Booster, XR Triluminos Pro |
| Width (with stand) | 1442 mm |
| Depth (with stand) | 248 mm |
| Height (with stand) | 855 mm |
| Weight (with stand) | 23.2 kg |
| Width (without stand) | 1442 mm |
| Depth (without stand) | 37 mm |
| Height (without stand) | 829 mm |
| Weight (without stand) | 22.3 kg |
| Stand width | 1244 mm |
| Package width | 1568 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 951 mm |
| Package weight | 31 kg |
| Remote control included | Yes |
| Country of origin | Slovakia |
5 years parts and labour, 5 years subject to registration within 90 days of purchase.To register your warranty go to www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Sound Bar
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £566.33 with a 3 month plan. Read More
Add a sound bar





Loading
You've added an item to your basket.