Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
KAMAPACK124
Kamado Joe Big Joe II with Trailblazer Pack
£2,309
Free Delivery
Spread the cost:
£192.42 for 12 months at 0.0% APR***
Save £108.96
Separate Price: £2,417.96
Service that goes further
BJ24RHC
Big Joe II
- Fuel Type - Charcoal (fuel)
- Premium 24" ceramic grill with cart & locking wheels
- 450 square-inches of cooking space
- 2-Tier Divide & Conquer Flexible Cooking System for cooking various foods at various temperatures
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1346 x 1473 x 1473
- Warranty - Limited lifetime Warranty on ceramic parts
KJ-CHAR
Kamado Joe® Lump Charcoal 9.07kg bag
- One 9 kg. bag of 100% natural lump charcoal for unmatched cooking flavour
- Burn up to 18 hours per bag for uninterrupted cooking sessions
- Reusable up to three times
- Authentically crafted from a blend of guayacan, guayaibi, aistal, and white quebracho hardwoods
- Best used with a Kamado Joe, Big Green Egg, or any other charcoal grills
KJ15211822
KJ Fire Starters 24 Pieces
- An ideal, safe replacement for lighter fluid
- Odourless, smokeless cubes burn up to 1300° Fahrenheit
- Firestarters even light when wet
- Use with any Kamado Joe, Big Green Egg or other charcoal grills
- Premium Fire Starters
BJ-DJ
Big Joe DoJoe
- Innovative wedge shape to maintain steady temperatures without opening or closing grill dome
- Maintain internal grill temperatures over the course of hours
- Made from premium cast aluminum material
- Full visibility inside in order to monitor food during the cook process
- For best results, pair with the Kamado Joe Pizza Cutter accessory
- Warranty - Limited lifetime Warranty on ceramic parts
BJ-GC24BWFS
Grill Cover - Big Joe ®
- Heavy-duty industrial strength fabric to defend against damaging elements
- Designed with UV resistant technology to limit fading and sun damage
- Waterproof, windproof and snowproof
- Full-length cover to ensure entirety of grill is protected
- Classic Joe size cover compatible with Kamado Joe Classic Joe series, Kamado Joe Konnected Joe, Kamado Joe Pellet Joe, Large Big Green Egg, and other round 18-inch charcoal grills
- Warranty - 2 years parts and labour
Kamado Joe BJ24RHC
Big Joe II, Red
| Type | Big Joe II |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | BJ24RHC |
| Components | BJ24RHC, KJ-CHAR, KJ15211822, BJ-DJ, BJ-GC24BWFS |
| Also known as: | KAMAPACK124 |
| EAN: | 0811738021454 |
| Premium 24" ceramic grill with cart & locking wheels | |
| 450 square-inches of cooking space | |
| 2-Tier Divide & Conquer Flexible Cooking System for cooking various foods at various temperatures | |
| The Kontrol Tower top vent maintains consistent air setting during dome opening and closing | |
| Air Lift hinge significantly reduces dome weight | |
| The Patented Ash Draw simplifies clean-up | |
| The double-thick Wire Mesh Fiberglass Gasket offers a superior air-tight seal | |
| Other features and accessories included: Stainless Steel Latch, AMP Firebox, Stainless Steel Cooking Grates, Built-in Thermometer, Finished Folding HDPE Side Shelves/Handle, Grill Gripper, and Ash Tool |
| Type | Grill |
| Heat source | Charcoal (fuel) |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Number of cooking zones | 2 zone(s) |
| Temperature (max) | 450 °C |
| Cooking surface diameter | 610 mm |
| Thermometer | Yes |
| Form factor | Cooking station |
| Top surface type | Grate |
| Lid | Yes |
| Product colour | Red |
| Cooking surface shape | Round |
| Housing material | Ceramic |
| Castor wheels | Yes |
| Legs | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of legs | 4 leg(s) |
| Handle(s) | Yes |
| Ash drawer | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Width | 1473 mm |
| Depth | 1473 mm |
| Height | 1346 mm |
| Weight | 168.736 g |
Kamado Joe KJ-CHAR
Kamado Joe® Lump Charcoal 9.07kg bag, Black
| Type | Kamado Joe® Lump Charcoal 9.07kg bag |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | KJ-CHAR |
| Components | BJ24RHC, KJ-CHAR, KJ15211822, BJ-DJ, BJ-GC24BWFS |
| Also known as: | KAMAPACK124 |
| EAN: | 0811738021225 |
| Product type | Lump charcoal |
| Weight | 9 kg |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Wood fiber type | Hardwood |
| Burning time | 18 h |
Kamado Joe KJ15211822
KJ Fire Starters 24 Pieces
| Type | KJ Fire Starters 24 Pieces |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | KJ15211822 |
| Components | BJ24RHC, KJ-CHAR, KJ15211822, BJ-DJ, BJ-GC24BWFS |
| Also known as: | KAMAPACK124 |
| EAN: | 0811738028408 |
| An ideal, safe replacement for lighter fluid | |
| Odourless, smokeless cubes burn up to 1300° Fahrenheit | |
| Firestarters even light when wet | |
| Use with any Kamado Joe, Big Green Egg or other charcoal grills |
| Type | Starter |
| Product colour | Black, Red, White |
| Material | Paraffin |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Carrying case | Yes |
Kamado Joe BJ-DJ
Big Joe DoJoe, Black
| Type | Big Joe DoJoe |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | BJ-DJ |
| Components | BJ24RHC, KJ-CHAR, KJ15211822, BJ-DJ, BJ-GC24BWFS |
| Also known as: | KAMAPACK124 |
| EAN: | 0811738023069 |
| Innovative wedge shape to maintain steady temperatures without opening or closing grill dome | |
| Maintain internal grill temperatures over the course of hours | |
| Made from premium cast aluminum material | |
| Full visibility inside in order to monitor food during the cook process | |
| For best results, pair with the Kamado Joe Pizza Cutter accessory | |
| Classic Joe DJoe fits all Kamado Joe Classic Series grills | |
| Big Joe DJoe fits all Kamado Joe Big Joe Series grills |
| Type | Pizza oven attachment |
| Product colour | Black |
| Material | Cast aluminium |
| Brand compatibility | Kamado Bono |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Kamado Joe BJ-GC24BWFS
Grill Cover - Big Joe ®, Black
| Type | Grill Cover - Big Joe ® |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | BJ-GC24BWFS |
| Components | BJ24RHC, KJ-CHAR, KJ15211822, BJ-DJ, BJ-GC24BWFS |
| Also known as: | KAMAPACK124 |
| EAN: | 0811738021584 |
| Heavy-duty industrial strength fabric to defend against damaging elements | |
| Designed with UV resistant technology to limit fading and sun damage | |
| Waterproof, windproof and snowproof | |
| Full-length cover to ensure entirety of grill is protected | |
| Classic Joe size cover compatible with Kamado Joe Classic Joe series, Kamado Joe Konnected Joe, Kamado Joe Pellet Joe, Large Big Green Egg, and other round 18-inch charcoal grills | |
| Big Joe size cover compatible with Kamado Joe Big Joe series, XL Big Green Egg, and other round 24-inch charcoal grills |
| Type | Cover |
| Product colour | Black, Red |
| Compatibility | Big Joe |
| Brand compatibility | Kamado Joe |
| Waterproof | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Limited lifetime warranty on ceramic parts, 5 year warranty on metal parts and kettle joe grills, 3 year warranty on electronic components, heat deflectors and pizza stones, 2 year warranty on miscellaneous components and standalone accessories.To activate your warranty register your product at international.kamadojoe.com/pages/product-registration.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.