Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
KAMAPACK18
Kamado Joe Big Joe II with Discovery Pack, Red
£2,232
Free Delivery
Spread the cost:
£186 for 12 months at 0.0% APR***
Save £102.94
Separate Price: £2,334.94
BJ24RHC
Big Joe II
- Fuel Type - Charcoal (fuel)
- Premium 24" ceramic grill with cart & locking wheels
- 450 square-inches of cooking space
- 2-Tier Divide & Conquer Flexible Cooking System for cooking various foods at various temperatures
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1346 x 1473 x 1473
- Warranty - Limited lifetime Warranty on ceramic parts
KJ-CHAR
Kamado Joe® Lump Charcoal 9.07kg bag
- One 9 kg. bag of 100% natural lump charcoal for unmatched cooking flavour
- Burn up to 18 hours per bag for uninterrupted cooking sessions
- Reusable up to three times
- Authentically crafted from a blend of guayacan, guayaibi, aistal, and white quebracho hardwoods
- Best used with a Kamado Joe, Big Green Egg, or any other charcoal grills
KJ15211822
KJ Fire Starters 24 Pieces
- An ideal, safe replacement for lighter fluid
- Odourless, smokeless cubes burn up to 1300° Fahrenheit
- Firestarters even light when wet
- Use with any Kamado Joe, Big Green Egg or other charcoal grills
- Premium Fire Starters
BJ-HCIGRIDDLE
Half Moon Cast Iron Reversible Griddle - Big Joe®
- Double-sided griddle offers smooth surface and ribbed surface
- The durable and sturdy cast iron material offers idyllic heat retention
- Easy to install and remove
- For use with the Divide & Conquer Flexible Cooking System
- Classic Joe Series Griddle compatible with Kamado Joe Classic Joe series, Large Big Green Egg, and other round 18-inch charcoal grills
- Warranty - Limited lifetime Warranty on ceramic parts
BJ-HCICG
Half Moon Cast Iron Cooking Grate - Big Joe®
- Durable cast-iron cooking grate
- Retains heat for the perfect sear while sealing in flavor
- Ideal for all cuts of meat
- Includes cast-iron lifting tool for installation and to lift when hot
- Made from long-lasting durable steel
- Warranty - 2 years parts and labour
BJ-PS24
Pizza Stone (Big Joe)
- Distributes heat evenly and absorbs moisture for hot, crispy pizza
- Made from heavy-duty ceramic for quality that lasts
- Easy to clean
- Big Joe™ Series Stone Stone compatible with Kamado Joe Big Joe series, XL Big Green Egg, and other round 61 cm charcoal grills
- Perfect pie every time!
- Warranty - 5 years parts and labour
BJ-GC24BWFS
Grill Cover - Big Joe ®
- Heavy-duty industrial strength fabric to defend against damaging elements
- Designed with UV resistant technology to limit fading and sun damage
- Waterproof, windproof and snowproof
- Full-length cover to ensure entirety of grill is protected
- Classic Joe size cover compatible with Kamado Joe Classic Joe series, Kamado Joe Konnected Joe, Kamado Joe Pellet Joe, Large Big Green Egg, and other round 18-inch charcoal grills
- Warranty - 2 years parts and labour
Kamado Joe BJ24RHC
Big Joe II, Red
| Type | Big Joe II |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | BJ24RHC |
| Components | BJ24RHC, KJ-CHAR, KJ15211822, BJ-HCIGRIDDLE, BJ-HCICG, BJ-PS24, BJ-GC24BWFS |
| Also known as: | KAMAPACK18 |
| EAN: | 0811738021454 |
| Premium 24" ceramic grill with cart & locking wheels | |
| 450 square-inches of cooking space | |
| 2-Tier Divide & Conquer Flexible Cooking System for cooking various foods at various temperatures | |
| The Kontrol Tower top vent maintains consistent air setting during dome opening and closing | |
| Air Lift hinge significantly reduces dome weight | |
| The Patented Ash Draw simplifies clean-up | |
| The double-thick Wire Mesh Fiberglass Gasket offers a superior air-tight seal | |
| Other features and accessories included: Stainless Steel Latch, AMP Firebox, Stainless Steel Cooking Grates, Built-in Thermometer, Finished Folding HDPE Side Shelves/Handle, Grill Gripper, and Ash Tool |
| Type | Grill |
| Heat source | Charcoal (fuel) |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Number of cooking zones | 2 zone(s) |
| Temperature (max) | 450 °C |
| Cooking surface diameter | 610 mm |
| Thermometer | Yes |
| Form factor | Cooking station |
| Top surface type | Grate |
| Lid | Yes |
| Product colour | Red |
| Cooking surface shape | Round |
| Housing material | Ceramic |
| Castor wheels | Yes |
| Legs | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of legs | 4 leg(s) |
| Handle(s) | Yes |
| Ash drawer | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Width | 1473 mm |
| Depth | 1473 mm |
| Height | 1346 mm |
| Weight | 168.736 g |
Kamado Joe KJ-CHAR
Kamado Joe® Lump Charcoal 9.07kg bag, Black
| Type | Kamado Joe® Lump Charcoal 9.07kg bag |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | KJ-CHAR |
| Components | BJ24RHC, KJ-CHAR, KJ15211822, BJ-HCIGRIDDLE, BJ-HCICG, BJ-PS24, BJ-GC24BWFS |
| Also known as: | KAMAPACK18 |
| EAN: | 0811738021225 |
| Product type | Lump charcoal |
| Weight | 9 kg |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Wood fiber type | Hardwood |
| Burning time | 18 h |
Kamado Joe KJ15211822
KJ Fire Starters 24 Pieces
| Type | KJ Fire Starters 24 Pieces |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | KJ15211822 |
| Components | BJ24RHC, KJ-CHAR, KJ15211822, BJ-HCIGRIDDLE, BJ-HCICG, BJ-PS24, BJ-GC24BWFS |
| Also known as: | KAMAPACK18 |
| EAN: | 0811738028408 |
| An ideal, safe replacement for lighter fluid | |
| Odourless, smokeless cubes burn up to 1300° Fahrenheit | |
| Firestarters even light when wet | |
| Use with any Kamado Joe, Big Green Egg or other charcoal grills |
| Type | Starter |
| Product colour | Black, Red, White |
| Material | Paraffin |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Carrying case | Yes |
Kamado Joe BJ-HCIGRIDDLE
Half Moon Cast Iron Reversible Griddle - Big Joe®, Black
| Type | Half Moon Cast Iron Reversible Griddle - Big Joe® |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | BJ-HCIGRIDDLE |
| Components | BJ24RHC, KJ-CHAR, KJ15211822, BJ-HCIGRIDDLE, BJ-HCICG, BJ-PS24, BJ-GC24BWFS |
| Also known as: | KAMAPACK18 |
| EAN: | 0811738020365 |
| Double-sided griddle offers smooth surface and ribbed surface | |
| The durable and sturdy cast iron material offers idyllic heat retention | |
| Easy to install and remove | |
| For use with the Divide & Conquer Flexible Cooking System | |
| Classic Joe Series Griddle compatible with Kamado Joe Classic Joe series, Large Big Green Egg, and other round 18-inch charcoal grills | |
| Big Joe Series Griddle Compatible with Kamado Joe Big Joe series, XL Big Green Egg, and other round 24-inch charcoal grills |
| Type | Griddle |
| Product colour | Black |
| Material | Cast iron |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Kamado Joe BJ-HCICG
Half Moon Cast Iron Cooking Grate - Big Joe®, Black
| Type | Half Moon Cast Iron Cooking Grate - Big Joe® |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | BJ-HCICG |
| Components | BJ24RHC, KJ-CHAR, KJ15211822, BJ-HCIGRIDDLE, BJ-HCICG, BJ-PS24, BJ-GC24BWFS |
| Also known as: | KAMAPACK18 |
| EAN: | 0811738020358 |
| Durable cast-iron cooking grate | |
| Retains heat for the perfect sear while sealing in flavor | |
| Ideal for all cuts of meat | |
| Includes cast-iron lifting tool for installation and to lift when hot | |
| Made from long-lasting durable steel | |
| Easy to clean | |
| Classic Joe Series Grate compatible with Kamado Joe Classic Joe series, Large Big Green Egg, and other round 18-inch charcoal grills | |
| Big Joe Series Grate compatible with Kamado Joe Big Joe series, XL Big Green Egg, and other round 24-inch charcoal grills |
| Type | Grate lifter |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Kamado Joe BJ-PS24
Pizza Stone (Big Joe), White
| Type | Pizza Stone (Big Joe) |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | BJ-PS24 |
| Components | BJ24RHC, KJ-CHAR, KJ15211822, BJ-HCIGRIDDLE, BJ-HCICG, BJ-PS24, BJ-GC24BWFS |
| Also known as: | KAMAPACK18 |
| EAN: | 0811738021300 |
| Type | Pizza stone |
| Product colour | White |
| Material | Ceramic |
| Compatibility | Big Joe |
| Brand compatibility | Kamado Joe |
Kamado Joe BJ-GC24BWFS
Grill Cover - Big Joe ®, Black
| Type | Grill Cover - Big Joe ® |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | BJ-GC24BWFS |
| Components | BJ24RHC, KJ-CHAR, KJ15211822, BJ-HCIGRIDDLE, BJ-HCICG, BJ-PS24, BJ-GC24BWFS |
| Also known as: | KAMAPACK18 |
| EAN: | 0811738021584 |
| Heavy-duty industrial strength fabric to defend against damaging elements | |
| Designed with UV resistant technology to limit fading and sun damage | |
| Waterproof, windproof and snowproof | |
| Full-length cover to ensure entirety of grill is protected | |
| Classic Joe size cover compatible with Kamado Joe Classic Joe series, Kamado Joe Konnected Joe, Kamado Joe Pellet Joe, Large Big Green Egg, and other round 18-inch charcoal grills | |
| Big Joe size cover compatible with Kamado Joe Big Joe series, XL Big Green Egg, and other round 24-inch charcoal grills |
| Type | Cover |
| Product colour | Black, Red |
| Compatibility | Big Joe |
| Brand compatibility | Kamado Joe |
| Waterproof | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Limited lifetime warranty on ceramic parts, 5 year warranty on metal parts and kettle joe grills, 3 year warranty on electronic components, heat deflectors and pizza stones, 2 year warranty on miscellaneous components and standalone accessories.To activate your warranty register your product at international.kamadojoe.com/pages/product-registration.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.