Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
KAMAPACK82
Kamado Joe Classic II Stand-Alone with Elements Pack
£1,415
Free Delivery
Spread the cost:
£117.92 for 12 months at 0.0% APR***
Save £67.88
Separate Price: £1,482.88
Service that goes further
KJ23NRHC
Classic II - Stand-Alone
- Fuel Type - Charcoal (fuel)
- Premium 18" ceramic grill perfect for outdoor kitchens
- 250 square inches of maximum cooking space
- 2-Tier Divide & Conquer Flexible Cooking System for cooking various foods at various temperatures
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1231.9 x 1181 x 1181
- Warranty - Limited lifetime Warranty on ceramic parts
KJ-CHAR
Kamado JoeŽ Lump Charcoal 9.07kg bag
- One 9 kg. bag of 100% natural lump charcoal for unmatched cooking flavour
- Burn up to 18 hours per bag for uninterrupted cooking sessions
- Reusable up to three times
- Authentically crafted from a blend of guayacan, guayaibi, aistal, and white quebracho hardwoods
- Best used with a Kamado Joe, Big Green Egg, or any other charcoal grills
KJ15080520
Classic Dome Cover Stand Alone
- Warranty - 2 years parts and labour
KJ15211822
KJ Fire Starters 24 Pieces
- An ideal, safe replacement for lighter fluid
- Odourless, smokeless cubes burn up to 1300° Fahrenheit
- Firestarters even light when wet
- Use with any Kamado Joe, Big Green Egg or other charcoal grills
- Premium Fire Starters
Kamado Joe KJ23NRHC
Classic II - Stand-Alone, Red
| Type | Classic II - Stand-Alone |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | KJ23NRHC |
| Components | KJ23NRHC, KJ-CHAR, KJ15080520, KJ15211822 |
| Also known as: | KAMAPACK82 |
| EAN: | 0811738021522 |
| Premium 18" ceramic grill perfect for outdoor kitchens | |
| 250 square inches of maximum cooking space | |
| 2-Tier Divide & Conquer Flexible Cooking System for cooking various foods at various temperatures | |
| The Kontrol Tower top vent maintains consistent air setting during dome opening and closing | |
| Air Lift hinge significantly reduces dome weight | |
| The Patented Ash Drawer simplifies clean-up | |
| The double-thick Wire Mesh Fireglass Gasket offers a superior air-tight seal | |
| Other features and accessories included: Stainless Steel Latch, AMP Firebox, Stainless Steel Cooking Grates, Built-in Thermometer, Finished Folding HDPE Side Shelves/Handle, Grill Gripper, and Ash Tool |
| Type | Grill |
| Heat source | Charcoal (fuel) |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Number of cooking zones | 2 zone(s) |
| Temperature (max) | 450 °C |
| Cooking surface diameter | 457 mm |
| Thermometer | Yes |
| Form factor | Kettle |
| Top surface type | Grate |
| Lid | Yes |
| Product colour | Red |
| Cooking surface shape | Round |
| Housing material | Ceramic |
| Cooking surface material | Stainless steel |
| Legs | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Width | 1181 mm |
| Depth | 1181 mm |
| Height | 1231.9 mm |
| Weight | 105 kg |
Kamado Joe KJ-CHAR
Kamado JoeŽ Lump Charcoal 9.07kg bag, Black
| Type | Kamado JoeŽ Lump Charcoal 9.07kg bag |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | KJ-CHAR |
| Components | KJ23NRHC, KJ-CHAR, KJ15080520, KJ15211822 |
| Also known as: | KAMAPACK82 |
| EAN: | 0811738021225 |
| Product type | Lump charcoal |
| Weight | 9 kg |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Wood fiber type | Hardwood |
| Burning time | 18 h |
Kamado Joe KJ15080520
Classic Dome Cover Stand Alone
| Type | Classic Dome Cover Stand Alone |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | KJ15080520 |
| Components | KJ23NRHC, KJ-CHAR, KJ15080520, KJ15211822 |
| Also known as: | KAMAPACK82 |
| EAN: | 0811738023588 |
Kamado Joe KJ15211822
KJ Fire Starters 24 Pieces
| Type | KJ Fire Starters 24 Pieces |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | KJ15211822 |
| Components | KJ23NRHC, KJ-CHAR, KJ15080520, KJ15211822 |
| Also known as: | KAMAPACK82 |
| EAN: | 0811738028408 |
| An ideal, safe replacement for lighter fluid | |
| Odourless, smokeless cubes burn up to 1300° Fahrenheit | |
| Firestarters even light when wet | |
| Use with any Kamado Joe, Big Green Egg or other charcoal grills |
| Type | Starter |
| Product colour | Black, Red, White |
| Material | Paraffin |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Carrying case | Yes |
Limited lifetime warranty on ceramic parts, 5 year warranty on metal parts and kettle joe grills, 3 year warranty on electronic components, heat deflectors and pizza stones, 2 year warranty on miscellaneous components and standalone accessories.To activate your warranty register your product at international.kamadojoe.com/pages/product-registration.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 7-28 days
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.