5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch KBN96NSE1G Series 2
No Frost Integrated Fridge Freezer, Sliding Hinge, 70/30, E Rated
£1,399
Free Delivery
Spread the cost:
£116.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KBN96NSE1G
- Net Capacity - Fridge 285 Litres/Freezer 98 Litres
- Built-in XXL
- VitaFresh XXL
- No Frost
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1935 x 691 x 548
Energy
Rating
| Type | No Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Bosch |
| Model | KBN96NSE1G Series 2 |
| Also known as: | KBN96NSE1G |
| EAN: | 4242005529506 |
| Built-in XXL: 45% more volume. Extra wide and extra high for hassle-free storage. | |
| VitaFresh XXL: the extra-large, climate-controlled fridge drawer for fruit and vegetables. | |
| No Frost: never defrost again, thanks to perfect protection from ice formation - that saves time and effort. | |
| Eco Airflow: maintains optimal air circulation and a constant temperature level throughout the cooling area. | |
| LED lighting: all your items in perfect view. |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Display type | LED |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Total net capacity | 383 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 34 dB |
| Fridge net capacity | 285 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Number of removable shelves | 3 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 98 L |
| Freezing capacity | 9.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 12 h |
| Star rating | 4* |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Cord length | 2.3 m |
| Apps supported | Home Connect |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 256 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 691 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 1935 mm |
| Weight | 65.6 kg |
| Installation compartment width | 710 mm |
| Installation compartment depth | 560 mm |
| Installation compartment height | 1940 mm |
| Bosch technologies (food storage) | EcoAirflow, VitaFresh XXL |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £466.33 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.