2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg KBT900VE
90cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, B Rated
£499
Free Delivery
Spread the cost:
£41.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KBT900VE
- Extraction Rate (m³/h) - 451
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Suitable for use above a standard-sized hob
- Quickly clears the air in a medium-sized kitchen
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 575-1075 x 898 x 470
Energy
Rating
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Smeg |
| Model | KBT900VE |
| EAN: | 8017709289706 |
| Suitable for use above a standard-sized hob | |
| Quickly clears the air in a medium-sized kitchen | |
| Clear cooking smells quickly with the boost mode | |
| Easy-to-use push button controls | |
| Dimensions (cm) - H60 x W89.8 x D47 |
| Maximum extraction power | 451 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 71 dB |
| Noise level (low speed) | 48 dB |
| Noise level (medium speed) | 55 dB |
| Noise level (high speed) | 62 dB |
| Noise level (intensive speed) | 71 dB |
| Type | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 1 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Annual energy consumption | 60 kWh |
| Motor power | 230 W |
| Energy efficiency class (old) | B |
| Width | 898 mm |
| Depth | 470 mm |
| Height (min) | 575 mm |
| Height (max) | 1075 mm |
| Weight | 14 kg |
| Package width | 980 mm |
| Package depth | 615 mm |
| Package height | 425 mm |
| Package weight | 18 kg |
| Country of origin | Italy |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £166.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.