2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg KBT9L4VN
90cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, A Rated
£999
Free Delivery
Spread the cost:
£83.25 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: KBT9L4VN
- Extraction Rate (m³/h) - 453
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Auto-Vent 2.0
- Quick and powerful extraction with intensive speed
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 600-1075 x 900 x 450
Energy
Rating
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Smeg |
| Model | KBT9L4VN |
| EAN: | 8017709305734 |
| Auto-Vent 2.0 | |
| Quick and powerful extraction with intensive speed | |
| Perfect illumination with energy efficient LED lights | |
| Automatic switch off for ease of use |
| Maximum extraction power | 453 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 62 dB |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 48 dB |
| Noise level (medium speed) | 55 dB |
| Noise level (high speed) | 62 dB |
| Noise level (intensive speed) | 72 dB |
| Minimum distance from electric hob | 500 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Housing material | Stainless steel |
| Control type | Touch |
| Cord length | 1.5 m |
| Display type | LED |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 3 pc(s) |
| Bulb power | 7.3 W |
| Number of bulbs | 1 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Colour temperature | 5700 K |
| Annual energy consumption | 58 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 238 W |
| Motor power | 230 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Width | 900 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height (min) | 600 mm |
| Height (max) | 1075 mm |
| Weight | 16.5 kg |
| Package width | 980 mm |
| Package depth | 435 mm |
| Package height | 600 mm |
| Package weight | 19.7 kg |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.