Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sharp KD-NCB8S7PW91-EN
Condenser Tumble Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: KD-NCB8S7PW91-E
- Capacity (kg) - 8
- Condenser Technology -Condenser dryers are ideal for spaces without external access. Moisture is collected in the internal tank and can be easily emptied. A helpful on screen indicator lets you know when its full
- Bubble Drum
- 8 sensors built-in
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 596 x 563 (depth excludes knobs and door)
B
Energy
Rating
This stylish Sharp 8kg condenser dryer packs in loads of practical features including a handy drum light, and with 8 built in sensors, ensures safe operation and optimum drying performance
| Type | Condenser Tumble Dryer |
| Brand | Sharp |
| Model | KD-NCB8S7PW91-EN |
| Also known as: | KD-NCB8S7PW91-E |
| EAN: | 4974019419428 |
| Condenser Technology -Condenser dryers are ideal for spaces without external access. Moisture is collected in the internal tank and can be easily emptied. A helpful on screen indicator lets you know when its full | |
| Bubble Drum - Consistent drying can be tough on clothes but our specially designed Bubble Drum reduces the tendency for fabrics to stick to the surface, keeping your clothes protected | |
| 8 sensors built-in - Sharp dryers keep track of moisture levels in the drum and automatically switch off when your clothes are fully dry, reducing unnecessary heat and tumbling | |
| Express 29 - When youre in a hurry, our Express Mode 29 lets you dry your clothes in just 29 minutes. Plus, the Shirts 12 mode lets you refresh and dry small loads such as shirts in just 12 mins. Perfect for quick changes between work and going out | |
| Two Way Tumbling - Our two-way tumbling drum prevents creasing and clothes knotting, making sorting and storing a doddle saving you time | |
| Anti-Crease Protection -this efficient machine reduces the need for post-wash ironing, so you can get on with your day | |
| Drum Light - A handy drum light switches on automatically when you open the door ensuring perfect visbility when you load and unload laundry | |
| Drain Hose - Choose between collecting the water in the tank, or the added convenience of draining it away with the supplied drain hose |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Condensation |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door colour | White |
| Drum volume | 101 L |
| Display type | LED |
| Drum material | Stainless steel |
| Cord length | 1.6 m |
| Built-in condensate drainage | Yes |
| Condenser drain pump | Yes |
| Certification | CE,VDE |
| Rated capacity | 8 kg |
| Drying class | B |
| Drying programs | Auto, Wool, Mix, Sport, Timed, Quick, Freshen-up, Delicate/silk, Blanket, Blouse/shirt, Lingerie, Cotton, Synthetics, Iron dry, Cupboard dry |
| Cycle time | 134 min |
| Noise level | 65 dB |
| Number of drying programs | 15 |
| Anti-Crease function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Anti-allergy function | Yes |
| Moisture sensor | Yes |
| Adjustable drying level | Yes |
| Number of drying levels | 3 |
| Extra dry | Yes |
| Condensation efficiency | 81% |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 23 h |
| Drum interior light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Energy efficiency class | B |
| Energy consumption | 4.68 kWh |
| Annual energy consumption | 561 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 1000 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current rating | 10 A |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power plug type | Type G |
| Depth | 563 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 32.4 kg |
| Package width | 641 mm |
| Package depth | 592 mm |
| Package height | 881 mm |
| Package weight | 33.9 kg |
| Stackable | Yes |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Condenser Tumble Dryer
Brand
Sharp
Model
KD-NCB8S7PW91-EN
Price
£259.00
Rating
5
Ean
4974019419428
DESIGN
Appliance placement
Freestanding
Built-in condensate drainage
Yes
Built-in display
Yes
Certification
CE,VDE
Condenser drain pump
Yes
Control type
Buttons, Rotary
Cord length
1.6 m
Display type
LED
Door colour
White
Door hinge
Right
Drum material
Stainless steel
Drum volume
101 L
Drying system
Condensation
Loading type
Front-load
Product colour
White
PERFORMANCE
Adjustable drying level
Yes
Adjustable spin speed
Yes
Anti-allergy function
Yes
Anti-Crease function
Yes
Condensation efficiency
81%
Cycle time
134 min
Drying class
B
Drying programs
Auto, Wool, Mix, Sport, Timed, Quick, Freshen-up, Delicate/silk, Blanket, Blouse/shirt, Lingerie, Cotton, Synthetics, Iron dry, Cupboard dry
Extra dry
Yes
Moisture sensor
Yes
Noise level
65 dB
Number of drying levels
3
Number of drying programs
15
Rated capacity
8 kg
POWER
AC input frequency
50 Hz
AC input voltage
220 - 240 V
Annual energy consumption
561 kWh
Connected load
1000 W
Current rating
10 A
Energy consumption
4.68 kWh
Energy efficiency class
B
Energy efficiency scale
A+++ to D
Heat source
Electric
Power consumption (off)
0.5 W
Power consumption (standby)
1 W
Power plug type
Type G
ERGONOMICS
Adjustable feet
Yes
Buzzer
Yes
Child lock
Yes
Delay start (max)
23 h
Delayed start timer
Yes
Drum interior light
Yes
Feet adjustment
15 mm
Filter cleaning indicator
Yes
LED program stage indicator
Yes
Remaining time indication
Yes
Water tank full indicator
Yes
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
563 mm
Height
845 mm
Weight
32.4 kg
Width
596 mm
PACKAGING DATA
Package depth
592 mm
Package height
881 mm
Package weight
33.9 kg
Package width
641 mm
TECHNICAL DETAILS
Stackable
Yes

Loading
You've added an item to your basket.