Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sharp KD-NHA8S6GW21-EN
Heat Pump Tumble Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: KD-NHA8S6GW21-E
- Capacity (kg) - 8
- The large family friendly stainless steel drum is ideal for busy households
- With Heatpump technology, air is circulated and recycled around your machine ensuring moisture is removed in the most energy effecient manner whilst taking care of your clothes
- Consistent drying can be tough on clothes but our specially designed Bubble Drum reduces the tendency for fabrics to stick to the surface, keeping your clothes protected
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 596 x 563 (depth excludes knobs and door)
A++
Energy
Rating
The large family friendly 8kg stainless steel drum is ideal for busy households
and with the latest Heatpump technology, offers great performance with lower energy use. Packed with practical features and stylish design, this Sharp dryer offers the complete package.
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Sharp |
| Model | KD-NHA8S6GW21-EN |
| Also known as: | KD-NHA8S6GW21-E |
| EAN: | 4550556125291 |
| The large family friendly stainless steel drum is ideal for busy households | |
| With Heatpump technology, air is circulated and recycled around your machine ensuring moisture is removed in the most energy effecient manner whilst taking care of your clothes | |
| Consistent drying can be tough on clothes but our specially designed Bubble Drum reduces the tendency for fabrics to stick to the surface, keeping your clothes protected. Plus, with 8 sensors built-in, our machine keeps track of moisture levels in the drum and automatically switches off when your clothes are fully dry, reducing unnecessary heat and tumbling | |
| When youre in a hurry, our Express Mode 34 lets you dry your clothes in just 34 minutes. Plus, the Shirts 20 mode lets you refresh and dry small loads such as shirts in just 20 mins. Perfect for quick changes between work and going out | |
| Our two-way tumbling drum prevents creasing and clothes knotting, making sorting and storing a doddle saving you time | |
| With added Anti-crease protection, this efficient machine reduces the need for post-wash ironing, so you can get on with your day | |
| A handy drum light that switches on automatically when you open the door ensuring perfect visbility when you load and unload laundry | |
| This practical machine gives the added option of using the supplied drainhose to drain the water away |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door style | Glass window door |
| Door colour | White |
| Drum volume | 101 L |
| Display type | LED |
| Drum material | Stainless steel |
| Cord length | 1.6 m |
| Built-in condensate drainage | Yes |
| Condenser drain pump | Yes |
| Certification | CE |
| Rated capacity | 8 kg |
| Drying class | B |
| Drying programs | Auto, Mix, Timed, Quick, Freshen-up, Delicate/silk, Blanket, Blouse/shirt, Lingerie, Cotton, Synthetics, Iron dry, Cupboard dry |
| Cycle time | 189 min |
| Noise level | 65 dB |
| Number of drying programs | 15 |
| Cycle time (max) | 189 min |
| Anti-Crease function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Anti-allergy function | Yes |
| Refrigerating medium | R290 |
| Moisture sensor | Yes |
| Adjustable drying level | Yes |
| Number of drying levels | 3 |
| Extra dry | Yes |
| Weighted cycle time | 146 min |
| Cycle time (partial load) | 113 min |
| Condensation efficiency | 81% |
| Energy consumption per cycle (partial load) | 1.07 kWh |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 23 h |
| Drum interior light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Energy efficiency class | A++ |
| Energy consumption | 1.88 kWh |
| Annual energy consumption | 235 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 1000 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Depth | 563 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 43 kg |
| Package width | 641 mm |
| Package depth | 592 mm |
| Package height | 881 mm |
| Package weight | 44.5 kg |
| Country of origin | Turkey |
Loading
You've added an item to your basket.