2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg KD100HXE Opera Stainless Steel
100cm Chimney Cooker Hood, A+ Rated
Retail Price
£749
Free Delivery
Spread the cost:
£62.42 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KD100HXE
- Extraction Rate (m³/h) - 639
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- 100 cm free -hanging fan
- 3 speeds, 2 x LED lights
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 800 x 1000 x 540
Energy
Rating
| Type | 100cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Smeg |
| Model | KD100HXE Opera Stainless Steel |
| Also known as: | KD100HXE |
| EAN: | 8017709276874 |
| 100 cm free -hanging fan | |
| 3 speeds, 2 x LED lights | |
| Maximum extraction rate - 639 m/h |
| Maximum extraction power | 639 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 68 dB |
| Boost position air extraction power | 792 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 49 dB |
| Noise level (medium speed) | 58 dB |
| Noise level (high speed) | 68 dB |
| Noise level (intensive speed) | 72 dB |
| Pressure (Pa) | 483 |
| Minimum distance from electric hob | 650 mm |
| Minimum distance from gas hob | 750 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.5 m |
| Exhaust location | Top |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Grease filter type | Stainless steel |
| Number of filters | 3 pc(s) |
| Bulb power | 1 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 166 lx |
| Energy efficiency class | A+ |
| Annual energy consumption | 39 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 277 W |
| Motor power | 275 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 1000 mm |
| Depth | 540 mm |
| Depth (min) | 540 mm |
| Height | 800 mm |
| Height (min) | 800 mm |
| Height (max) | 1230 mm |
| Height without chimney | 350 mm |
| Weight | 22.5 kg |
| Installation compartment width | 1000 mm |
| Installation compartment depth | 540 mm |
| Installation compartment height | 800 mm |
| Package width | 1560 mm |
| Package depth | 500 mm |
| Package height | 645 mm |
| Package weight | 27 kg |
| Country of origin | Italy |
Intensitive function
The intensive function allows to operate the hood at maximum power, to speed up the elimination of the most persistent odors and to have a purified environment.
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.