10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko KDC5422AS
Ceramic Electric Cooker with Separate Grill, Silver, A Rated
Service that goes further
- Product code: KDC5422AS
- Capacity (Usable Litres) - 60/31
- Hob Type - Ceramic hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 4
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 500 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Ceramic Electric Cooker with Separate Grill |
| Brand | Beko |
| Model | KDC5422AS |
| EAN: | 5023790044011 |
| Ceramic Hob | |
| Easy Clean Doors | |
| SimplySteam | |
| Interior Oven Light |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Silver |
| Control type | Rotary |
| Handle colour | Silver |
| Control position | Front |
| Control panel material | Metal |
| Internal coating | Enamel |
| Certification | EN 60335-2-6 |
| Hob type | Ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Top surface type | Ceramic |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 type | Medium |
| Cooking zone 1 power | 1700 W |
| Cooking zone 2 position | Right front |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 type | Small |
| Cooking zone 2 power | 1200 W |
| Cooking zone 3 position | Left rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 type | Small |
| Cooking zone 3 power | 1200 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 power | 1700 W |
| Hob on indicator | Yes |
| Adjustable heat settings | Yes |
| Number of simultaneously used cooking zones | 4 |
| Hob power source | Electric |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 60 L |
| Oven position | Bottom |
| Oven power | 2400 W |
| Oven thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Number of glass door panels | 2 |
| Removable door glass | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Interior light | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Open door grilling | Yes |
| Oven cooking method | Static |
| Static cooking | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Internal coating colour | Black |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Top |
| Oven 2 net capacity | 31 L |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 grill type | Variable rate grill |
| Oven 2 grill power | 2000 W |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 door material | Glass/metal |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 1 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 2 |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.85 kWh |
| Connected load (electric) | 9300 W |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Minimum fuse protection | 32 A |
| Recommended for hardwiring | Yes |
| Grill plate | Yes |
| Grill plate handle(s) | Yes |
| Grill plate width | 350 mm |
| Grill plate depth | 275 mm |
| Grill plate height | 40 mm |
| Grill grid included | Yes |
| Width | 500 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 44.3 kg |
| Package width | 560 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1025 mm |
| Package weight | 47.9 kg |
| Compliance certificates | CE |
Ceramic Hob
If you'd like your pan to heat up faster, our ceramic hobs are made up of four Rapidlite zones that can quickly and efficiently reach their highest temperature. The smooth cooking surface is also easy to wipe clean after use, helping you to spend less time cleaning.
Easy Clean Doors
Quick and easy to wipe down, the oven doors on this freestanding cooker feature a sleek glass panel, which not only enhances their appearance but also makes them easier to clean with minimal effort.
SimplySteam™
We know cleaning your oven can be a chore. With SimplySteam™, your oven will do the hard work for you. Simply pour some water into the tray and as the water evaporates it will soften the burnt-on food and grease in your oven, making it easier to clean.
Interior Oven Light
You can easily keep an eye on your food as it cooks thanks to the interior oven light.
Loading
10 years parts and 1 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
You've added an item to your basket.