10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko KDC653K
Ceramic Electric Cooker with Double Oven, Black, A Rated
£389
Save £80
Was £469
£409 with delivery
- Product code: KDC653K/NP
- EX DISPLAY - WAS £469 - THIS PRODUCT MAY HAVE SOME SMALL MARKS/SCRATCHES
- Capacity (Usable Litres) - 69/36
- Hob Type - Ceramic hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 4
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 600 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Ceramic Electric Cooker with Double Oven |
| Brand | Beko |
| Model | KDC653K |
| EAN: | 0200000000746 |
| This product has been on display in our showroom and may have some small marks/scratches. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| SimplySteam | |
| LED Display | |
| Ceramic Hob | |
| Interior Oven Light |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Black |
| Control position | Front |
| Control panel material | Metal |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Display type | LED |
| Internal coating | Enamel |
| Certification | EN 60335-2-6 |
| Hob type | Ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Top surface type | Ceramic |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 type | Medium |
| Cooking zone 1 power | 1700 W |
| Cooking zone 2 position | Right front |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 type | Small |
| Cooking zone 2 power | 1200 W |
| Cooking zone 3 position | Left rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 type | Small |
| Cooking zone 3 power | 1200 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 power | 1700 W |
| Hob on indicator | Yes |
| Adjustable heat settings | Yes |
| Number of simultaneously used cooking zones | 4 |
| Hob power source | Electric |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 69 L |
| Defrost function | Yes |
| Oven position | Bottom |
| Oven thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Number of glass door panels | 3 |
| Removable door glass | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Removable shelves | Yes |
| Interior light | Yes |
| Programmable oven | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Convection power | 1800 W |
| Cleaning type | Steam |
| Cleaning technology | SteamShine |
| Open door grilling | Yes |
| Oven cooking method | Static |
| Cooling fan | Yes |
| Static cooking | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Internal coating colour | Black |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Top |
| Oven 2 net capacity | 36 L |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 grill type | Variable rate grill |
| Oven 2 grill power | 2200 W |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Oven 2 thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 door material | Glass/metal |
| Oven 2 number of glass door panels | 3 |
| Oven 2 viewing window | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 1 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 2 |
| Oven 2 programmable | Yes |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Hob timer | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Hob timer type | Digital |
| Oven timer type | Digital |
| Timer type | Digital |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 10000 W |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy consumption (forced convection) | 0.88 kWh |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.7 kWh |
| Minimum fuse protection | 32 A |
| Recommended for hardwiring | Yes |
| Grill plate | Yes |
| Grill plate set | Yes |
| Grill plate width | 460 mm |
| Grill plate depth | 370 mm |
| Grill plate height | 40 mm |
| Grill grid included | Yes |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 55.7 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1025 mm |
| Package weight | 60 kg |
| Compliance certificates | CE |
| Country of origin | Turkey |
SimplySteam™
We know cleaning your oven can be a chore. With SimplySteam™ your cooker will do the hard work for you. Simply pour some water into the tray and as the water evaporates it will soften the burnt-on food and grease in your oven, making it easier to clean.
LED Display
Precise cooking times can be achieved using the easy to use LED Display.
Ceramic Hob
If you'd like your pan to heat up faster, our ceramic hobs are made up of four Rapidlite zones that can quickly and efficiently reach their highest temperature. The smooth cooking surface is also easy to wipe clean after use, helping you to spend less time cleaning.
Interior Oven Light
You can easily keep an eye on your food as it cooks thanks to the interior oven light.
10 years parts and 1 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Ex Display Item
This product has been on display in our showroom and may have some small marks/scratches.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £129.67 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.