1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko KDG611W
Gas Cooker with Double Oven, White, A+ Rated
Service that goes further
- Product code: KDG611W
- Capacity (Usable Litres) - 72/32
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 4
- Warranty - 1 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 600 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Gas Cooker with Double Oven |
| Brand | Beko |
| Model | KDG611W |
| EAN: | 5023790040020 |
| 72L Main Oven | |
| Four-burner Gas Hob | |
| Flame Safety Device | |
| Interior Oven Light |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | White |
| Control type | Rotary |
| Handle colour | White |
| Control position | Front |
| Control panel material | Metal |
| Internal coating | Enamel |
| Certification | PEN30 |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | Button ignition |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Large |
| Cooking zone 1 power | 2900 W |
| Cooking zone 2 position | Right front |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 type | Small |
| Cooking zone 2 power | 1000 W |
| Cooking zone 3 position | Left rear |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 type | Medium |
| Cooking zone 3 power | 2000 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 power | 2000 W |
| Flame failure device | Yes |
| Pan support material | Enamelled |
| Adjustable heat settings | Yes |
| Number of simultaneously used cooking zones | 4 |
| Hob power source | Gas |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Gas |
| Oven net capacity | 72 L |
| Grill | Yes |
| Oven position | Bottom |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Number of glass door panels | 2 |
| Removable door glass | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Removable shelves | Yes |
| Interior light | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Open door grilling | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Internal coating colour | Black |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 power source | Gas |
| Oven 2 position | Top |
| Oven 2 net capacity | 32 L |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 grill type | Fixed rate grill |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 door material | Glass/metal |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Oven 2 viewing window | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 1 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 2 |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy consumption (conventional) | 1.53 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy consumption (conventional) | 5.5 MJ |
| Minimum fuse protection | 13 A |
| Grill plate | Yes |
| Grill plate handle(s) | Yes |
| Grill plate width | 350 mm |
| Grill plate depth | 275 mm |
| Grill plate height | 40 mm |
| Gas conversion kit | Yes |
| Gas conversion kit type | LPG conversion kit |
| Grill grid included | Yes |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 53 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1025 mm |
| Package weight | 56.8 kg |
| Sustainability certificates | CE |
72L Main Oven
Making even the biggest Sunday roasts easy to prepare, a large main oven capacity of 72L gives you lots of room to rustle up a variety of dishes. And, the extra space is perfect for batch-baking too.
Interior Oven Light
You can easily keep an eye on your food as it cooks thanks to the interior oven light.
Four-burner Gas Hob
Perfect for your everyday cooking needs, our flexible four-burner gas hob has three different burner sizes to choose from. With a rapid burner large enough to boil pasta, a simmer burner for gently cooking soup and two regular sized burners for everything in between, you'll be able to cook lots of food in one go.
Flame Safety Device
Giving you one less thing to worry about, the hob's built-in flame safety device will automatically cut off the gas supply if the flame goes out.
1 years parts and labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.