10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko KDVI90X
90cm Induction Range Cooker, Stainless Steel, A Rated
£799
Save £250
Was £1,049
Free Delivery
Spread the cost:
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KDVI90X/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £1049
- Induction Technology
- Hob Type - Zone induction hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 5
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 90cm Induction Range Cooker |
| Brand | Beko |
| Model | KDVI90X |
| EAN: | 0200000004093 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| Induction Technology | |
| Two Fan Ovens | |
| Separate Grill | |
| Interior Oven Lights |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Stainless steel |
| Control position | Front |
| Control panel material | Metal |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Display type | LED |
| Internal coating | Enamel |
| Certification | EN 60335-2-6 |
| Hob type | Zone induction hob |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of electric cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 type | Large |
| Cooking zone 1 power | 3000 W |
| Cooking zone 2 position | Right front |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 type | Small |
| Cooking zone 2 power | 1400 W |
| Cooking zone 3 position | Left rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 type | Small |
| Cooking zone 3 power | 1400 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 type | Small |
| Cooking zone 4 power | 1700 W |
| Cooking zone 5 position | Central |
| Cooking zone 5 power source | Electric |
| Cooking zone 5 type | Large |
| Cooking zone 5 power | 3000 W |
| Residual heat indicator | Yes |
| Hob on indicator | Yes |
| Number of simultaneously used cooking zones | 5 |
| Hob power source | Electric |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 58 L |
| Oven position | Bottom left |
| Oven thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Oven door material | Glass |
| Number of glass door panels | 2 |
| Removable door glass | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelf positions | 5 |
| Removable shelf runners | Yes |
| Interior light | Yes |
| Programmable oven | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Convection power | 1800 W |
| Cooling fan | Yes |
| Oven shelf stoppers | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Internal coating colour | Black |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Top left |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 door material | Glass |
| Oven 2 viewing window | Yes |
| Oven 3 size | Large |
| Oven 3 power source | Electric |
| Oven 3 position | Top right |
| Oven 3 net capacity | 79 L |
| Oven 3 door opening | Side opening |
| Hob timer | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Hob timer type | Digital |
| Oven timer type | Digital |
| Timer type | Digital |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 12400 W |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Oven 3 energy consumption (forced convection) | 0.94 kWh |
| Minimum fuse protection | 32 A |
| Recommended for hardwiring | Yes |
| Grill plate | Yes |
| Grill plate handle(s) | Yes |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 86 kg |
| Package width | 960 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1070 mm |
| Package weight | 99.5 kg |
| Compliance certificates | CE |
| Grill pan handle | Yes |
Induction Technology
Helping you keep energy bills low, induction technology uses electromagnetic waves to cleverly recognise the size of your pots and pans heating only the pan surface you're using and not the whole cooking zone, providing fast and efficient heating.
Two Fan Ovens
Perfect for big, busy families, our range cooker's two fan ovens give you plenty of extra space for cooking larger meals. The heating element surrounding the fan offers uniform heat throughout each oven for quick and even cooking results.
Separate Grill
Perfect if you want to prepare more food in one go, a separate grill gives you the flexibility to brown your vegetables under the grill while your chicken roasts in the oven.
Interior Oven Lights
You can easily keep an eye on your food as it cooks thanks to the interior oven lights.
10 years parts and 1 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £266.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.