2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch KGE49AICAG Series 6
Low Frost Fridge Freezer, 70/30, Stainless Steel, C Rated
£649
Save £100
Was £749
Free Delivery
Spread the cost:
£54.09 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KGE49AICAG/NP
- NO PACKAGING - WAS £749
- Net Capacity - Fridge 302 Litres/Freezer 117 Litres
- VitaFresh
- LED lighting: all your items in perfect view
- Big Box drawer
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2010 x 700 x 650
Energy
Rating
| Type | Low Frost Fridge Freezer |
| Brand | Bosch |
| Model | KGE49AICAG Series 6 |
| Also known as: | KGE49AICAG |
| EAN: | 0200000001547 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| VitaFresh: keeps food fresh for longer in climate-controlled drawers at around 0C | |
| LED lighting: all your items in perfect view | |
| Big Box drawer: easily stack food containers and store larger items in your freezer | |
| Easy Access Shelf: a pull-out glass shelf for easier access to everything inside your fridge | |
| Low Frost: defrost less often thanks to reduced frost - saving time, effort and energy |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Inox-easyclean |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons, Touch |
| Display type | LED |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Shelf finish type | Silver frame |
| Door balconies material | Plastic |
| Door balconies finish type | Silver frame |
| Number of compressors | 1 |
| Total net capacity | 419 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Holiday function | Yes |
| Fridge net capacity | 302 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 1 |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 3 |
| Door bottle balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 117 L |
| Freezing capacity | 6.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 20 h |
| Star rating | 4* |
| Fast freeze function | Yes |
| Low Frost system | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.4 m |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 163 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 90 W |
| AC input voltage | 220/240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 700 mm |
| Depth | 650 mm |
| Height | 2010 mm |
| Weight | 90.1 kg |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 4th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £216.33 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.