3
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Blomberg KGM4524
Frost Free Fridge Freezer, 50/50, White, E Rated
£349.99
Save £50
Was £399.99
- Product code: KGM4524
- Net Capacity - Fridge 143 Litres/Freezer 77 Litres
- Frost Free
- Food Protector Technology
- LED Lighting
- Warranty - 3 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1528 x 540 x 625

Energy
Rating
| Type | Frost Free Fridge Freezer |
| Brand | Blomberg |
| Model | KGM4524 |
| EAN: | 8690842617997 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| Frost Free | |
| Food Protector Technology | |
| LED Lighting | |
| Adjustable Glass Shelves | |
| Reversible Door |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door handle(s) note | Metal handles |
| Handle material | Metal |
| Flame-retardant back | Yes |
| Door hinge note | Standard |
| Food protector technology | Yes |
| Total net capacity | 220 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Fridge net capacity | 143 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 77 L |
| Freezing capacity | 5.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9.5 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 0 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Freezer temperature rise (max) | 9.5 °C/h |
| Minimum operating temperature (freezer) | -15 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment net capacity | 143 L |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 220 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 540 mm |
| Depth | 625 mm |
| Height | 1528 mm |
| Weight | 50 kg |
| Package tare weight | 3.24 kg |
| Package width | 580 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 1600 mm |
| Package weight | 54 kg |
Frost Free
Our Frost Free freezers maintain a dry environment to prevent ice buildup, so youll never need to manually defrost, saving you time and hassle.
Food Protector Technology
Thanks to Blomberg's Food Protector Technology, our freezers work in temperatures as low as -15C, allowing safe storage even in garages or outbuildings during winter.
LED Lighting
Bright and long-lasting, our LED lighting makes it easier to see the contents of your fridge. It's also highly energy efficient, making it ideal for the eco-conscious household.
Adjustable Glass Shelves
Our adjustable glass shelves make it easy to store taller items by adjusting the height, ensuring optimal space for all your groceries.
Reversible Door
Designed to suit multiple kitchen layouts, our appliance doors can be easily reversed to make installation smooth and trouble-free.
3 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.blomberg.co.uk/support/register.
3
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 1st May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £116.66 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.