5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch KGN362LDFG Series 4
No Frost Fridge Freezer, 60/40, Stainless Steel, D Rated
Retail Price
£699
Free Delivery
Spread the cost:
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KGN362LDFG
- Net Capacity - Fridge 218 Litres/Freezer 103 Litres
- Perfect Fit
- VitaFresh XXL Pro near 0C
- Glossy Backwall with Multi Airflow
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1860 x 600 x 665
Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Bosch |
| Model | KGN362LDFG Series 4 |
| Also known as: | KGN362LDFG |
| EAN: | 4242005281589 |
| Perfect Fit: place your fridge right next to walls or other appliances to save space | |
| VitaFresh XXL Pro near 0C: climate-controlled compartments lock in freshness and nutrients for longer | |
| Glossy Backwall with Multi Airflow: evenly circulates cool, fresh air to maintain consistent temperatures | |
| LED lighting: all your items in perfect view | |
| Two cooling systems: separately controllable fridge and freezer compartments |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Inox-look |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Shelf finish type | Silver frame |
| Door balconies material | Plastic |
| Total net capacity | 321 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fridge net capacity | 218 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Number of removable shelves | 1 |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 3 |
| Door bottle balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 103 L |
| Freezing capacity | 9.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 14 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.4 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 199 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220/240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 600 mm |
| Depth | 665 mm |
| Height | 1860 mm |
| Weight | 64.8 kg |
Loading
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
5
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
You've added an item to your basket.