Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch KGN392LAFG Series 4
Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: KGN392LAFG
- Net Capacity - Fridge 260 Litres/Freezer 103 Litres
- Energy efficiency class A
- VitaFresh XXL <0C>
- Perfect Fit
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2030 x 600 x 665
Energy
Rating
| Type | Fridge Freezer |
| Brand | Bosch |
| Model | KGN392LAFG Series 4 |
| Also known as: | KGN392LAFG |
| EAN: | 4242005511716 |
| Energy efficiency class A: reduce energy consumption while enjoying optimal cooling performance | |
| VitaFresh XXL <0C>: keeps food fresh for longer in extra-large climate-controlled fridge drawers | |
| Perfect Fit: place your fridge right next to walls or other appliances to save space | |
| Quiet appliances: enjoy a calm and relaxing home | |
| Multi Airflow System: even air distribution for longer freshness |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons |
| Display type | LED |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Number of doors | 2 door(s) |
| Total net capacity | 363 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | A |
| Noise level | 29 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fridge net capacity | 260 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 3 |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 103 L |
| Freezing capacity | 11 kg/24h |
| Storage time during power failure | 21 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.1 m |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 104 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 600 mm |
| Depth | 665 mm |
| Height | 2030 mm |
| Weight | 100.8 kg |
| Bosch technologies (food storage) | NoFrost, Perfect Fit, VitaFresh XXL |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.