5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch KGN392LBFG Series 4
No Frost Fridge Freezer, 70/30, Stainless Steel, B Rated
Retail Price
£799
Save £150
Was £949
Free Delivery
Spread the cost:
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KGN392LBFG
- Net Capacity - Fridge 260 Litres/Freezer 103 Litres
- VitaFresh XXL Pro near 0C
- Glossy Backwall with Multi Airflow
- Perfect Fit
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2030 x 600 x 665
Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Bosch |
| Model | KGN392LBFG Series 4 |
| Also known as: | KGN392LBFG |
| EAN: | 4242005478439 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| VitaFresh XXL Pro near 0C: climate-controlled compartments lock in freshness and nutrients for longer | |
| Glossy Backwall with Multi Airflow: evenly circulates cool, fresh air to maintain consistent temperatures | |
| Perfect Fit: place your fridge right next to walls or other appliances to save space | |
| LED lighting: all your items in perfect view | |
| Two cooling systems: separately controllable fridge and freezer compartments |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons |
| Display type | LED |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Number of doors | 2 door(s) |
| Total net capacity | 363 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 33 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Certification | CE, VDE |
| Fridge net capacity | 260 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 3 |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 103 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 18 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.26 m |
| Energy efficiency class | B |
| Annual energy consumption | 129 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 600 mm |
| Depth | 665 mm |
| Height | 2030 mm |
| Weight | 84.2 kg |
| Bosch technologies (food storage) | NoFrost, Perfect Fit, VitaFresh XXL |
Loading
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
5
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 4th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £266.33 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
You've added an item to your basket.