Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff KI1411SE0G N30
Built-In Larder Fridge
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: KI1411SE0G
- Net Capacity - Fridge 204 Litres
- Adjustable Glass Shelves
- Eco Air Flow - Even air circulation for constant temperatures and fast cooling.
- Our safety glass shelves happily shoulder generous loads of delicacies in your fridge
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1221 x 541 x 548
Energy
Rating
| Type | Built-In Larder Fridge |
| Brand | Neff |
| Model | KI1411SE0G N30 |
| Also known as: | KI1411SE0G |
| EAN: | 4242004291282 |
| Adjustable Glass Shelves - Height adjustable shelves create the space you need for inspiring dishes in your fridge | |
| Eco Air Flow - Even air circulation for constant temperatures and fast cooling. | |
| Our safety glass shelves happily shoulder generous loads of delicacies in your fridge | |
| LED Light - Pleasant illumination for the entire fridge, with long-life LEDs. | |
| Super Cooling - Reduces the temperature for quick chilling, before returning to the regular settin |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 2 |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Fridge net capacity | 204 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Multi-airflow system | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| Cooling system | Static |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Cord length | 2.3 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 101 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 541 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 1221 mm |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 1225 mm |
| Weight | 37.2 kg |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 640 mm |
| Package height | 1290 mm |
| Compliance certificates | CE, VDE |
Important Product Information: This is a built in Larder Fridge; it needs to be built into a tall cabinet and will NOT fit underneath a worktop.
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.