5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff KI2822FE0G N50
Built-In Fridge with Ice Box, Fixed Hinge, E Rated
£1,139
Free Delivery
Spread the cost:
£94.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KI2822FE0G
- Net Capacity - Fridge 246 Litres/Ice Box 34 Litres
- Bottle Flex Shelf A bottle holder and shelf in one
- Adjustable Glass Shelves Height adjustable shelves create the space you need for inspiring dishes in your fridge
- LED Light Pleasant illumination for the entire fridge, with long-life LEDs
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1772 x 541 x 548
Energy
Rating
| Type | Built-In Fridge with Ice Box |
| Brand | Neff |
| Model | KI2822FE0G N50 |
| Also known as: | KI2822FE0G |
| EAN: | 4242004272014 |
| Bottle Flex Shelf A bottle holder and shelf in one | |
| Adjustable Glass Shelves Height adjustable shelves create the space you need for inspiring dishes in your fridge | |
| LED Light Pleasant illumination for the entire fridge, with long-life LEDs | |
| Our safety glass shelves happily shoulder generous loads of delicacies in your fridge | |
| Vario Zone Personalise your drawers with various loading options to find the perfect fit |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Fridge net capacity | 246 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Fridge door balconies | 5 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 3 |
| Super Cool function | Yes |
| Freezer position | Top-placed |
| Freezer net capacity | 34 L |
| Freezing capacity | 2.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 18 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 1 |
| Ice cube tray | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 177 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power source | Electric |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Width | 541 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 1772 mm |
| Weight | 55.5 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 1775 mm |
Important Product Information: This is a built in Fridge with Ice Box; it needs to be built into a tall cabinet and will NOT fit underneath a worktop.
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.neff-home.com/uk/service/warranty.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £379.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More



Loading
You've added an item to your basket.