Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff KI8815OD0 N90
Built-In Larder Fridge
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: KI8815OD0
- Net Capacity - Fridge 289 Litres
- Door Open Assist - Push-to-open mechanism of your fully integrated fridge
- Home Connect
- Fresh Safe 3 - Climate-controlled drawers for optimal fresh food storage.
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1772 x 558 x 545
Energy
Rating
| Type | Built-In Larder Fridge |
| Brand | Neff |
| Model | KI8815OD0 N90 |
| Also known as: | KI8815OD0 |
| EAN: | 4242004269090 |
| Door Open Assist - Push-to-open mechanism of your fully integrated fridge | |
| Home Connect - Add your smart fridge to your home network and stay connected to your kitchen. | |
| Fresh Safe 3 - Climate-controlled drawers for optimal fresh food storage. | |
| Soft Close - Enjoy the silence. The door softly closes itself when at an angle of 20 degrees. | |
| Flex Cooling - Flexible storage boxes to adjust cooling to your daily needs. |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 7 |
| Number of vegetable drawers | 3 |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Fridge net capacity | 289 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 36 dB |
| Super Cool function | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Temperature alarm | Yes |
| Cord length | 2.3 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 120 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Width | 558 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1772 mm |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 1775 mm |
Important Product Information: This is a built in Larder Fridge; it needs to be built into a tall cabinet and will NOT fit underneath a worktop.
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.