5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff KI8815OD0G N90
Built-In Larder Fridge, Fixed Hinge, D Rated
Retail Price
£2,015.50
Free Delivery
Spread the cost:
£167.96 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KI8815OD0G
- Net Capacity - Fridge 206 Litres
- Door Open Assist - Push-to-open mechanism for fully integrated fridge
- Fresh Safe 3 - Climate-controlled drawers with 0C compartment for fish and meat
- Bottle Flex Shelf - Bottle holder and shelf in one
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1772 x 558 x 545
Energy
Rating
| Type | Built-In Larder Fridge |
| Brand | Neff |
| Model | KI8815OD0G N90 |
| Also known as: | KI8815OD0G |
| EAN: | 4242004292425 |
| Door Open Assist - Push-to-open mechanism for fully integrated fridge | |
| Fresh Safe 3 - Climate-controlled drawers with 0C compartment for fish and meat | |
| Bottle Flex Shelf - Bottle holder and shelf in one | |
| Easy Access Shelf - Slides out for easier access and better overview | |
| Vario Shelf - Dividable glass shelf for flexible configurations | |
| Adjustable Glass Shelves - Height adjustable shelves for flexible storage | |
| Home Connect - Control fridge remotely, ECO and Holiday Mode | |
| Super Cooling - Briefly reduces temperature to +2C, then returns automatically | |
| Soft Close - Door closes softly at 20 angle | |
| Flex Door Storage - Extra deep bottle tray for additional bottle space |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Not applicable |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons, Remote |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Total net capacity | 289 L |
| Climate class | ST-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 36 dB |
| Fridge net capacity | 206 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 7 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 9 |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 83 L |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 120 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 79 |
| Connected load | 90 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 558 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1772 mm |
| Weight | 74.4 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 1775 mm |
| NEFF technologies (food storage) | Fresh Safe, NoFrost, SuperCooling |
Important Product Information: This is a built in Larder Fridge; it needs to be built into a tall cabinet and will NOT fit underneath a worktop.
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.neff-home.com/uk/service/warranty.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.