2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch KIN96VFD0G
Series 4 No Frost Integrated Fridge Freezer, Fixed Hinge, 70/30, D Rated
£899
Save £150
Was £1,049
Free Delivery
Spread the cost:
£74.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KIN96VFD0G/NP
- NO PACKAGING - WAS £1049
- Net Capacity - Fridge 215 Litres/Freezer 75 Litres
- Built-in XL: 11% extra volume compared to a standard fridge freezer
- VitaFresh XXL <0C>: climate-controlled extra-large drawers
- Up to 4C lower temperature for meat and fish
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1935 x 558 x 548
Energy
Rating
| Type | No Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Bosch |
| Model | KIN96VFD0G |
| EAN: | 0200000004060 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Built-in XL: 11% extra volume compared to a standard fridge freezer | |
| VitaFresh XXL <0C>: climate-controlled extra-large drawers | |
| Up to 4C lower temperature for meat and fish | |
| Eco Airflow: even humidity and temperature distribution | |
| No Frost: perfect protection from ice formation | |
| No manual defrosting required | |
| Super Cool function: temporarily lowers fridge temperature | |
| Super Freeze function: freezes new food quickly | |
| Quiet appliances: 29 dB and below | |
| Intelligent Inverter Technology: stable temperature control and efficient performance |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Not applicable |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Total net capacity | 290 L |
| Climate class | SN |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 34 dB |
| Fridge net capacity | 215 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 75 L |
| Storage time during power failure | 11 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 6 mm |
| Cord length | 2.3 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 184 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Width | 558 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 1935 mm |
| Weight | 60.4 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 1940 mm |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 20th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £299.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.