5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch KIR41NSE0G Series 2
Built-In Larder Fridge, Sliding Hinge, E Rated
£499
Save £80
Was £579
£519 with delivery
Spread the cost:
£41.59 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: KIR41NSE0G/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £579
- Net Capacity - Fridge 204 Litres
- MultiBox XXL: extra-large drawer for your fruit and vegetables
- Quiet appliances: enjoy a calm and relaxing home
- Eco Airflow
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1221 x 541 x 548
Energy
Rating
| Type | Built-In Larder Fridge |
| Brand | Bosch |
| Model | KIR41NSE0G Series 2 |
| Also known as: | KIR41NSE0G |
| EAN: | 0200000001679 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| MultiBox XXL: extra-large drawer for your fruit and vegetables | |
| Quiet appliances: enjoy a calm and relaxing home | |
| Eco Airflow: maintains optimal air circulation and a constant temperature level throughout the cooling area | |
| LED lighting: all your items in perfect view | |
| Super Cool function: cools new food faster, to protect what is already inside |
| Appliance placement | Built-in |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Door colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons |
| Fridge door balconies | 4 |
| Door bottle retainer | Yes |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 3 |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Shelf finish type | White frame |
| Fridge net capacity | 204 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Super Cool function | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Door open alarm | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Cord length | 2.3 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 101 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 220/240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 541 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 1221 mm |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 1225 mm |
| Weight | 38.2 kg |
Important Product Information: This is a built in Larder Fridge; it needs to be built into a tall cabinet and will NOT fit underneath a worktop.
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £166.33 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.