2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch KIV86VSE0G Series 4
Low Frost Integrated Fridge Freezer, Sliding Hinge, 60/40, White, E Rated
Retail Price
£849
Free Delivery
Spread the cost:
£70.75 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 30th April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £6.39 p/m
Flexible Finance Options
£70.75 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: KIV86VSE0G
- Net Capacity - Fridge 183 Litres/Freezer 84 Litres
- Eco Airflow
- Low Frost
- Quiet appliances: enjoy a calm and relaxing home
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1772 x 541 x 548
Energy
Rating
| Type | Low Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Bosch |
| Model | KIV86VSE0G Series 4 |
| Also known as: | KIV86VSE0G |
| EAN: | 4242005241927 |
| Eco Airflow: maintains optimal air circulation and a constant temperature level throughout the cooling area | |
| Low Frost: defrost less often thanks to reduced frost - saving time, effort and energy | |
| Quiet appliances: enjoy a calm and relaxing home | |
| LED lighting: all your items in perfect view |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Touch |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Shelf finish type | Silver frame |
| Total net capacity | 267 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Fridge net capacity | 183 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Number of removable shelves | 3 |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 3 |
| Door bottle retainer | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 84 L |
| Freezing capacity | 4.2 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| Low Frost system | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Ice cube tray | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Cord length | 2.3 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 226 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220/240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 541 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 1772 mm |
| Weight | 50.9 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 1775 mm |
Loading
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 30th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £283 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





You've added an item to your basket.