Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
KJ15042127
Kamado Joe Classic I - Frontier Pack
£899
Free Delivery
Spread the cost:
£74.92 for 12 months at 0.0% APR***
KJ23RH
Classic
- Premium 46 cm ceramic charcoal grill with cart & locking wheels
- 1613 cm˛ of maximum cooking space
- 2-Tier Divide & Conquer Flexible Cooking System for cooking various foods at various temperatures
- Cast Iron Top Vent to maintain consistent temperature in grill
- Product Dimensions (HxW) (mm) - 1230 x 1180
- Warranty - Limited lifetime Warranty on ceramic parts
KJ-HCIGRIDDLE
Half Moon Cast Iron Reversible Griddle - Classic JoeŽ(x2)
- Double-sided griddle offers smooth surface and ribbed surface
- The durable and sturdy cast iron material offers idyllic heat retention
- Easy to install and remove
- For use with the Divide & Conquer Flexible Cooking System
- Classic Joe Series Griddle compatible with Kamado Joe Classic Joe series, Large Big Green Egg, and other round 18-inch charcoal grills
- Warranty - 2 years parts and labour
KJ-GC23BWFS
Grill Cover - Classic JoeŽ
- Heavy-duty industrial strength fabric to defend against damaging elements
- Solution-dyed polyester to ensure protection against sun damage
- Waterproof, windproof and snowproof
- Full-length cover to ensure entirety of grill is protected
- Classic Joe size cover compatible with Kamado Joe Classic Joe series, Kamado Joe Konnected Joe, Large Big Green Egg, and other round 46 cm charcoal grills
- Warranty - 2 years parts and labour
Kamado Joe KJ23RH
Classic, Red
| Type | Classic |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | KJ23RH |
| Components | KJ23RH, KJ-HCIGRIDDLE, KJ-HCIGRIDDLE, KJ-GC23BWFS |
| Also known as: | KJ15042127 |
| EAN: | 0811738020228 |
| Type | Grill |
| Cooking surface diameter | 460 mm |
| Form factor | Kettle |
| Built-in capability | Yes |
| Product colour | Red |
| Cooking surface shape | Round |
| Housing material | Ceramic, Stainless steel |
| Castor wheels | Yes |
| Width | 118 mm |
| Height | 123 mm |
| Weight | 91 kg |
Kamado Joe KJ-HCIGRIDDLE
Half Moon Cast Iron Reversible Griddle - Classic JoeŽ, Black
| Type | Half Moon Cast Iron Reversible Griddle - Classic JoeŽ |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | KJ-HCIGRIDDLE |
| Components | KJ23RH, KJ-HCIGRIDDLE, KJ-HCIGRIDDLE, KJ-GC23BWFS |
| Also known as: | KJ15042127 |
| EAN: | 0811738020402 |
| Double-sided griddle offers smooth surface and ribbed surface | |
| The durable and sturdy cast iron material offers idyllic heat retention | |
| Easy to install and remove | |
| For use with the Divide & Conquer Flexible Cooking System | |
| Classic Joe Series Griddle compatible with Kamado Joe Classic Joe series, Large Big Green Egg, and other round 18-inch charcoal grills |
| Type | Griddle |
| Product colour | Black |
| Material | Cast iron |
| Compatibility | Divide & Conquer Flexible Cooking Joe Classic Joe, Large Big Green Egg |
| Brand compatibility | Kamado Bono |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Kamado Joe KJ-GC23BWFS
Grill Cover - Classic JoeŽ, Black
| Type | Grill Cover - Classic JoeŽ |
| Brand | Kamado Joe |
| Model | KJ-GC23BWFS |
| Components | KJ23RH, KJ-HCIGRIDDLE, KJ-HCIGRIDDLE, KJ-GC23BWFS |
| Also known as: | KJ15042127 |
| EAN: | 0811738021577 |
| Heavy-duty industrial strength fabric to defend against damaging elements | |
| Solution-dyed polyester to ensure protection against sun damage | |
| Waterproof, windproof and snowproof | |
| Full-length cover to ensure entirety of grill is protected | |
| Classic Joe size cover compatible with Kamado Joe Classic Joe series, Kamado Joe Konnected Joe, Large Big Green Egg, and other round 46 cm charcoal grills | |
| Big Joe size cover compatible with Kamado Joe Big Joe series, XL Big Green Egg, and other round 61 cm charcoal grills |
| Type | Cover |
| Product colour | Black |
| Material | Polyester |
| Brand compatibility | KAMADO |
| Waterproof | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Limited lifetime warranty on ceramic parts, 5 year warranty on metal parts and kettle joe grills, 3 year warranty on electronic components, heat deflectors and pizza stones, 2 year warranty on miscellaneous components and standalone accessories.To activate your warranty register your product at international.kamadojoe.com/pages/product-registration.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
Free or Next Day Delivery
from 6th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.