2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele KM3054-1
94cm 5 Burner Gas Hob, Black
£1,685
Service that goes further
- Product code: KM3054-1
- Elegant design - 942 mm wide gas on glass hob
- Particularly versatile - 5 burners incl. 1 dual wok
- Extremely safe - GasStop&Restart function
- Electrical Connection - Plug In
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 53 x 942 x 526
| Type | 5 Burner Gas Hob |
| Brand | Miele |
| Model | KM3054-1 |
| Also known as: | KM30541 |
| EAN: | 4002516120223 |
| Elegant design - 942 mm wide gas on glass hob | |
| Particularly versatile - 5 burners incl. 1 dual wok | |
| Extremely safe - GasStop&Restart function | |
| Optimal - single-handed operation via rotary dials and QuickStart | |
| Easy cleaning - dishwasher-safe ComfortClean pot rests |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 900 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Ceramic |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Colour name | Obsidian Black |
| Cooking zone 1 type | Extra large |
| Cooking zone 2 type | Large |
| Cooking zone 3 type | Regular |
| Cooking zone 4 type | Regular |
| Cooking zone 5 type | Wok |
| Regular cooking zone shape | Round |
| Large cooking zone shape | Round |
| Extra large high-speed cooking zone shape | Round |
| Wok burner | Yes |
| Wok burner position | Left |
| Pan support material | Cast iron |
| Housing material | Metal |
| Finish type | Satin |
| Frame type | Full trim |
| Frame form | Direct |
| Frame colour | Stainless steel |
| Edge profile | Straight |
| Regular cooking zone | 1000 W |
| Large cooking zone | 1700 W |
| Extra large high-speed cooking zone | 2700 W |
| Number of power levels | 5 |
| Quick start | Yes |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Electronic ignition | Yes |
| Flame failure device | Yes |
| LED indicators | Diagnostic |
| Connected load (electric) | 0.02 W |
| Connected load (gas) | 0.02 W |
| AC input voltage | 240 V |
| Width | 942 mm |
| Depth | 526 mm |
| Height | 53 mm |
| Weight | 22 kg |
| Cord length | 1 m |
| Installation compartment width | 780 mm |
| Installation compartment depth | 500 mm |
| Package width | 1050 mm |
| Package depth | 646 mm |
| Package height | 219 mm |
| Package weight | 25 kg |
Loading
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.


You've added an item to your basket.