2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele KM 6520 FR
57cm Ceramic Hob, Stainless Steel
£593
Service that goes further
- Product code: KM6520FR
- Attractive design - 574 mm wide with all-round frame
- Safe - three level residual heat indicator for every cooking zone
- Particularly versatile - 4 cooking zones incl. 1 Vario zone
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 43 x 574 x 504
| Type | Ceramic Hob |
| Brand | Miele |
| Model | KM 6520 FR |
| Also known as: | KM6520FR |
| EAN: | 4002515995068 |
| Attractive design - 574 mm wide with all-round frame | |
| Safe - three level residual heat indicator for every cooking zone | |
| Particularly versatile - 4 cooking zones incl. 1 Vario zone | |
| Easy operation - EasySelect | |
| Convenient - Auto heat-up for every cooking zone |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 580 mm |
| Hob type | Ceramic |
| Top surface type | Ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Simmer |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 diameter | 160 mm |
| Cooking zone 1 power | 1500 W |
| Cooking zone 2 type | Regular |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 2 power | 1800 W |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 diameter | 120 \ 210 mm |
| Cooking zone 4 type | Simmer |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 4 power | 1200 W |
| Frame type | Full trim |
| Frame colour | Stainless steel |
| Stop & Go function | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Buzzer | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Connected load (electric) | 6700 W |
| AC input voltage | 230 V |
| Power plug type | Hard Wired |
| On/off switch | Yes |
| Width | 574 mm |
| Depth | 504 mm |
| Height | 43 mm |
| Weight | 8 kg |
| Cord length | 1.4 m |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Installation compartment height | 43 mm |
Loading
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.


You've added an item to your basket.