Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Blomberg KQD114VPX
American Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: KQD114VPX
- Net Capacity - Fridge 376 Litres/Freezer 196 Litres
- VitaminCare+
- Dual Cooling
- Chiller Compartment
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1820 x 908 x 705
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Blomberg |
| Model | KQD114VPX |
| EAN: | 8690842618031 |
| VitaminCare+ | |
| Dual Cooling | |
| Chiller Compartment | |
| Multiple Air Vents | |
| Dairy Compartment | |
| Side LED Lighting | |
| Open Door Alarm | |
| Adjustable Glass Shelves | |
| Flame Retardant Back |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | French door |
| Product colour | Brushed steel |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door handle(s) note | Integrated |
| Flame-retardant back | Yes |
| Total net capacity | 572 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Cooling system | Twin |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Twin Cooling System | Yes |
| Fridge net capacity | 376 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge door balconies | 6 |
| Egg balcony | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 196 L |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezing capacity | 4.6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 10 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Freezer temperature rise (max) | 10 °C/h |
| Fast freeze function | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment net capacity | 376 L |
| Door open alarm | Yes |
| High temperature indication | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 337.8 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 908 mm |
| Depth | 705 mm |
| Height | 1820 mm |
| Weight | 127 kg |
| Package tare weight | 6.66 kg |
| Package width | 978 mm |
| Package depth | 780 mm |
| Package height | 1922 mm |
| Package weight | 137 kg |
| No Frost system | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
VitaminCare+
VitaminCare+ simulates natural sunlight to preserve nutrients in your fruit and vegetables, so you can enjoy a healthier lifestyle with more nutritious meals than ever.
Dual Cooling
Two independent cooling systems optimise humidity in the fridge and maintain a dry freezer, ensuring fresher food and no odour transfer between compartments.
Chiller Compartment
Providing the ideal environment for your meat, fish and dairy items, the chiller compartment maintains a low temperature of around 0C to help them stay fresh for longer.
Multiple Air Vents
Cool air circulates evenly in the fridge, maintaining consistent temperatures from shelf to shelf and restoring temperature quickly after the door is opened.
Dairy Compartment
Store your butter, yoghurt and cheese selection in our dedicated Dairy compartment to help keep them fresh.
Side LED Lighting
Perfectly illuminating every shelf in your fridge, our LED lighting sits along the side of the appliance wall, allowing you to clearly see the entire contents of your refrigerator.
Open Door Alarm
With a convenient door open alarm, you'll always know when your fridge door has been left open too long.
Adjustable Glass Shelves
Our adjustable glass shelves make it easy to store taller items by adjusting the height, ensuring optimal space for all your groceries.
Flame Retardant Back
All our refrigeration products have metal or aluminium foil-covered flame-retardant backs for added safety, exceeding UK and European safety standards.
Loading
You've added an item to your basket.