Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch KSV33VWEPG Series 4
Tall Larder Fridge, White, E Rated
(Sold)
This repackaged item has been sold
Service that goes further
- Product code: KSV33VWEPG/NP
- NO PACKAGING - WAS £729.00
- Net Capacity - Fridge 324 Litres
- VitaFresh
- LED lighting: all your items in perfect view
- Super Cool function: cools new food faster, to protect what is already inside
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1760 x 600 x 650
E
Energy
Rating
Keeps the contents of your fridge in the spotlight.LED lights bring a completely new lighting concept to fridges, guaranteeing even, glare-free interior illumination. LED lights use less electricity than conventional fridge lights and last an (appliance) lifetime.Easy access to the contents of your fridge.When your fridge is well-stocked, it's hard to keep track of food tucked away at the back. That's why our EasyAccess Shelf is made so you can see your fridge contents at a glance. Simply pull it open for easy access to all your food. Made of shatterproof glass, this easy-to-handle shelf lets you quickly find the right ingredients for your next meal.The fridge that knows how to keep its cool.Activate the Super Cooling function before you go shopping to lower the temperature in your fridge for a short period, so your fresh shopping is kept at the right temperature. The temperature is lowered by pushing a button (2°C at the lowest). To prevent unnecessary power consumption, the function automatically switches back after approximately 6 hours.
| Type | Tall Larder Fridge |
| Brand | Bosch |
| Model | KSV33VWEPG Series 4 |
| Also known as: | KSV33VWEPG |
| EAN: | 0200000002560 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| VitaFresh: vitamin rich fruit & vegetables stay fresh for longer in a climate controlled drawer | |
| LED lighting: all your items in perfect view | |
| Super Cool function: cools new food faster, to protect what is already inside | |
| Intelligent Inverter Technology: ensuring stable temperature control and efficient performance | |
| Easy Access Shelf: a pull-out glass shelf for easier access to everything inside your fridge |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Fridge number of shelves/baskets | 7 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Colour name | white |
| Door colour | White |
| Door hinge | Left |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons |
| Fridge door balconies | 5 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 3 |
| Bottle rack | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Fridge net capacity | 324 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Super Cool function | Yes |
| Cooling system | Ventilated |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Cord length | 2.3 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 113 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 220/240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 600 mm |
| Depth | 650 mm |
| Height | 1760 mm |
| Weight | 59.6 kg |
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Loading
You've added an item to your basket.