2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg KT90PE Victoria
90cm Chimney Cooker Hood, Cream, A Rated
Retail Price
£699
Save £50
Was £749
Free Delivery
Spread the cost:
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KT90PE
- Extraction Rate (m³/h) - 567
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- 90 cm hood
- 3 aluminum filter
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 740 x 900 x 480
Energy
Rating
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Smeg |
| Model | KT90PE Victoria |
| Also known as: | KT90PE |
| EAN: | 8017709211677 |
| 90 cm hood | |
| 3 aluminum filter | |
| Maximum extraction rate - 567 m/h |
| Maximum extraction power | 567 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 61 dB |
| Boost position air extraction power | 788 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 49 dB |
| Noise level (medium speed) | 57 dB |
| Noise level (high speed) | 61 dB |
| Noise level (intensive speed) | 69 dB |
| Pressure (Pa) | 434 |
| Minimum distance from electric hob | 650 mm |
| Minimum distance from gas hob | 750 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Cream |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1 m |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Number of motors | 1 |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 3 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Bulb power | 1 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 225 lx |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 59 kWh |
| Connected load | 278 W |
| Motor power | 275 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 900 mm |
| Depth | 480 mm |
| Depth (min) | 480 mm |
| Height | 740 mm |
| Height (min) | 900 mm |
| Height (max) | 1175 mm |
| Height without chimney | 307 mm |
| Weight | 16.5 kg |
| Installation compartment width | 900 mm |
| Installation compartment depth | 480 mm |
| Installation compartment height | 740 mm |
| Package width | 965 mm |
| Package depth | 515 mm |
| Package height | 680 mm |
| Package weight | 21.4 kg |
| Country of origin | Italy |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Sat 23rd May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £30 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.