2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg KTR110XE Victoria
110cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, A Rated
Retail Price
£679
Save £210
Was £889
Free Delivery
Spread the cost:
£56.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KTR110XE
- Extraction Rate (m³/h) - 554
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- 110 cm cover for wall mount
- 4 aluminium filters
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 1100 x 532
Energy
Rating
| Type | 110cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Smeg |
| Model | KTR110XE Victoria |
| Also known as: | KTR110XE |
| EAN: | 8017709211714 |
| 110 cm cover for wall mount | |
| 4 aluminium filters | |
| Maximum extraction rate - 554 m/h |
| Maximum extraction power | 554 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 63 dB |
| Boost position air extraction power | 784 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 49 dB |
| Noise level (medium speed) | 57 dB |
| Noise level (high speed) | 63 dB |
| Noise level (intensive speed) | 71 dB |
| Pressure (Pa) | 456 |
| Minimum distance from electric hob | 650 mm |
| Minimum distance from gas hob | 750 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Cord length | 1.5 m |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Number of motors | 1 |
| Motor included | Yes |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 4 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Bulb power | 1 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 183 lx |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 57 kWh |
| Connected load | 278 W |
| Motor power | 275 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 1100 mm |
| Depth | 532 mm |
| Depth (min) | 476 mm |
| Depth (max) | 532 mm |
| Height | 900 mm |
| Height (min) | 900 mm |
| Height (max) | 1150 mm |
| Height without chimney | 316 mm |
| Weight | 18 kg |
| Installation compartment width | 1100 mm |
| Installation compartment depth | 532 mm |
| Installation compartment height | 900 mm |
| Package width | 1165 mm |
| Package depth | 515 mm |
| Package height | 680 mm |
| Package weight | 23.4 kg |
| Country of origin | Italy |
Victoria aesthetic line
Victoria is the aesthetic line dedicated to people who savour the warm reception and welcoming atmosphere of home, places filled with tranquillity, joy and laughter, where time seems to stop, where passion for good food is seen through utmost attention to details.
ATTENTION TO DETAIL
These hoods are constructed in a heat moulded material with soft curved and unbroken corners without joins, to give a very pleasing effect really practical to keep clean. The silver bar at the front coordinates with the Victoria style and finishes the design of the hood.
INTENSITIVE FUNCTION
The intensive function allows to operate the hood at maximum power, to speed up the elimination of the most persistent odors and to have a purified environment.
VICTORIA AESTHETICS
Bringing to mind the curved style of retro design, Smeg has introduced hoods to complement the traditional Victoria range.
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £226.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.