2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense L9Q
Laser Smart Television, 4K Ultra HD, Brass
£3,499
Save £500
Was £3,999
Spread the cost:
£291.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: L9QTUK
- Projection Size - Up to 200"
- Operating System - VIDAA U
- Up to 200 Projection Size
- LPU Digital Laser Engine 2.0 - Experience the game in all its vibrance
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 166 x 624 x 317
| Type | Laser Smart Television |
| Brand | Hisense |
| Model | L9Q |
| Also known as: | L9QTUK |
| EAN: | 6942351422985 |
| Up to 200 Projection Size - Enjoy a crystal-clear picture in any lighting condition with ALR screens that deliver vibrant colours and deep contrast in stunning detail up to 200 wide, transforming any space into a premium cinematic escape. | |
| LPU Digital Laser Engine 2.0 - Experience the game in all its vibrance. The special-engineered LPU Digital Laser Engine 2.0 uses the most advanced triple-laser light source (Red, Blue and Green). This feature delivers ultra-realistic colour with a wide colour gamut and high colour accuracy to your screen, while real-time Pro AI Algorithms enhance the brightness, fine-tune the contrast and reduce any noise. | |
| 5000 Lumens Brightness - With 5000 lumens of brightness and a 5000:1 contrast ratio, every frame is more vivid and immersive. Precision light control ensures lifelike depth, detail, and dynamic range for unparalleled visual brilliance. | |
| Pantone Validated & Pantone SkinTone Validated - Backed by Pantone and SkinTone Validation, the L9Q faithfully reproduces over 99% of Pantone colours and natural skin tones, delivering unmatched colour fidelity and lifelike complexions exactly as the creator intended. | |
| AI TV - AI-powered enhancements refine contrast, colour, and brightness in real time. From upscaling and noise reduction to HDR optimization, experience visuals that are more vibrant, detailed, knowing every frame looks its best. | |
| Ultra short throw Technology - Experience the ultimate space-saving design. At just 0.18, the advanced ultra short throw lens projects a massive cinematic display from just inches away, without sacrificing any resolution or clarity, and without dominating your space. | |
| IMAX Enhanced - Experience IMAXs signature visuals and heart-pounding DTS audio from the comfort of your own home, digitally remastered for ultimate clarity and scale. Certified by Hollywoods top specialists, enjoy breathtaking clarity, depth, and immersion. | |
| Dolby Vision/HDR10+, Dolby Atmos - Step beyond ordinary viewing with cinematic-grade visuals and immersive audio. Advanced features like Dolby Vision and Dolby Atmos transform your home into a theatre, where every scene feels more alive, every sound more enveloping, and every story more powerful. | |
| Devialet Opra de Paris - This exclusive edition combines the luxurious audio engineering of Devialet and the Opra de Paris-grade sound calibration for an unparalleled acoustic experience. | |
| 6.2.2 Audio System - With 10 precision-tuned speakers, including dual subwoofers and up firing channels, the 6.2.2 audio system delivers rich, multi-dimensional sound, precision-engineered for cinematic realism, without the complex setup. | |
| Filmmaker Mode - Filmmaker Mode preserves the charm of the creators vision. Restoring settings to the original aspect ratio, colours, and frame rate, it delivers an authentic cinematic experience exactly as the director envisioned. | |
| 3D Function - Explore immersive 3D like never before. With DLP Link Active 3D glasses, every frame pops with stunning |
| Projector brightness | 5000 ANSI lumens |
| Projector native resolution | UHD 4K (3840x2160) |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Smart projector | Yes |
| Light source type | Laser |
| 3D | Yes |
| Digital signal format system | DVB-S, DVB-T2, DVB-T, DVB-C, DVB-S2 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Video apps | Amazon Prime Video, Disney+, Netflix, YouTube |
| Operating system installed | VIDAA U |
| Operating system version | U7 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Equalizer | Yes |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Video formats supported | AVI, OGM, WMV, MP4, MOV, VOB, MPEG, MKV, FLV, MPG, 3GP, HEVC/H.265, MPEG2, VP9, H.264, MPEG4, VC-1, MVC |
| Image formats supported | GIF, JPEG, BMP, PNG |
| Audio formats supported | WMA, WAV, MP4, WMV, FLAC, MP3, AAC, MP2 |
| Product type | Ultra short throw projector |
| Market positioning | Home cinema |
| Product colour | Bronze |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 120-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Weight | 12.9 kg |
| Width | 624 mm |
| Depth | 317 mm |
| Height | 166 mm |
| Package width | 751 mm |
| Package depth | 478 mm |
| Package height | 304 mm |
| Package weight | 17 kg |
| Remote control included | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
Loading
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Sat 30th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£13.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

You've added an item to your basket.