1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LEISPACK157
Leisure Cookmaster Dual Fuel Range Cooker & Hood Pack, Black, A Rated
£1,321.10
Free Delivery
Spread the cost:
£110.10 for 12 months at 0.0% APR***
Save £24.90
Separate Price: £1,346
Service that goes further
CK100F232K Cookmaster
100cm Dual Fuel Range Cooker
- A
- 7-Burner Hob
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 7
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 1000 x 600 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 1 year parts and labour
H102PK
100cm Chimney Cooker Hood
- C
- Colour - Black
- Extraction Rate (m³/h) -190-325-590
- Type of Extraction - Ducted and Recirculation
- Charcoal Filter for Re-circulation (included) - Yes
- Dimensions (HxWxD) (mm) - 650-900 x 1000 x 500
- Warranty - 1 year parts and labour
Leisure CK100F232K Cookmaster
100cm Dual Fuel Range Cooker, Black, A Rated
| Type | 100cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Leisure |
| Model | CK100F232K Cookmaster |
| Components | CK100F232K, H102PK |
| Also known as: | LEISPACK157 |
| EAN: | 5023790031615 |
| 7-Burner Hob | |
| Wok Burner | |
| Two Ovens | |
| Dedicated Grill | |
| Storage Compartment | |
| True Fan Cooking | |
| Conventional Cooking | |
| Telescopic Oven Shelf | |
| Catalytic Liners | |
| Interior Light |
| Product type | Range cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle material | Metal |
| Control position | Front |
| Control panel material | Metal |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Display type | LED |
| Storage compartment | Yes |
| Storage compartment position | Bottom right |
| Certification | EN 60335-2-6 |
| Style | Traditional |
| Cooker type | Cookmaster |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 7 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Number of gas cooking zones | 7 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | Button ignition |
| Flame failure device | Yes |
| Pan support material | Cast iron |
| Wok burner position | Left |
| Hob power source | Gas |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 63 L |
| Total oven(s) interior capacity | 128 L |
| Oven position | Bottom left |
| Oven gross capacity | 63 L |
| Oven thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 370 x 448 x 368 mm |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Number of glass door panels | 2 |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelf positions | 5 |
| Removable shelf runners | Yes |
| Interior light | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Convection power | 1800 W |
| Cleaning type | Catalytic |
| Catalytic liners on side walls | Yes |
| Open door grilling | Yes |
| Oven cooking method | Static |
| Cooling fan | Yes |
| Oven shelf stoppers | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Internal coating colour | Black |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 grill type | Variable rate grill |
| Oven 2 grill power | 2000 W |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Oven 2 thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 370 x 448 x 178 mm |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 door material | Metal |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 number of shelf positions | 2 |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Oven 2 removable shelf runners | Yes |
| Oven 2 shelf stoppers | Yes |
| Oven 3 size | Medium |
| Oven 3 power source | Electric |
| Oven 3 position | Top right |
| Oven 3 net capacity | 65 L |
| Oven 3 thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven 3 interior dimensions (W x D x H) | 370 x 448 x 349 mm |
| Oven 3 door opening | Drop down opening |
| Oven 3 door material | Glass/metal |
| Oven 3 number of glass door panels | 2 |
| Oven 3 number of shelf positions | 5 |
| Oven 3 interior light | Yes |
| Oven 3 conventional cooking | Yes |
| Oven 3 catalytic liners on side walls | Yes |
| Oven 3 internal coating | Enamel |
| Oven 3 removable door glass | Yes |
| Oven 3 removable shelf runners | Yes |
| Oven 3 shelf stoppers | Yes |
| Hob timer | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Hob timer type | Digital |
| Oven timer type | Digital |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Adjustable feet | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 0.83 kWh |
| Oven 3 energy consumption (conventional) | 0.88 kWh |
| Current | 32 A |
| Minimum fuse protection | 32 A |
| Recommended for hardwiring | Yes |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Oven 3 energy efficiency class (old) | A |
| Grill plate | Yes |
| Grill plate handle(s) | Yes |
| Telescopic rail included | Yes |
| Width | 1000 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 93.8 kg |
| Package width | 1060 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1070 mm |
| Package weight | 104 kg |
| Compliance certificates | CE |
| Grill pan handle | Yes |
Leisure H102PK
100cm Chimney Cooker Hood, Black, C Rated
| Type | 100cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Leisure |
| Model | H102P Black |
| Components | CK100F232K, H102PK |
| Also known as: | LEISPACK157 |
| EAN: | 8690842157967 |
| Colour | Black |
| Installation Type | Extraction and Re-Circulation |
| Number of Speeds | 3 |
| Number of Lights | 2 |
| Number of Grease Filters | 3 |
| Carbon Filters for Recycling | Yes |
| Control | Push Button |
| Noise Level (dB) | 47-63-70 |
| Extraction Capacity (m3/h) | 190-325-590 |
| Annual Energy Consumption (kW) | 94.3 |
| Recirculation Carbon Filters | Yes |
| Height (mm) | 560-905 |
| Width (mm) | 1000 |
| Depth (mm) | 500 |
1 years parts and labour. We advise that you register your Leisure appliance and activate your warranty at www.leisurecooker.co.uk/support/registration.
1
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 6th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.