1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LEISPACK166
Leisure Cuisinemaster Dual Fuel Range Cooker & Hood Pack, Stainless Steel, A Rated
£1,423.10
Save £24.90
Separate Price: £1,448
Service that goes further
CS100F520X Cuisinemaster
100cm Dual Fuel Range Cooker
- A
- Dual Fuel
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 3
- Number of Zones - 5
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 1000 x 600 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 1 year parts and labour
H102PK
100cm Chimney Cooker Hood
- C
- Colour - Black
- Extraction Rate (m³/h) -190-325-590
- Type of Extraction - Ducted and Recirculation
- Charcoal Filter for Re-circulation (included) - Yes
- Dimensions (HxWxD) (mm) - 650-900 x 1000 x 500
- Warranty - 1 year parts and labour
Leisure CS100F520X Cuisinemaster
100cm Dual Fuel Range Cooker, Stainless Steel, A Rated
| Type | 100cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Leisure |
| Model | CS100F520 Stainless Steel |
| Components | CS100F520X, H102PK |
| Also known as: | LEISPACK166 |
| EAN: | 5023790031578 |
| Dual Fuel | |
| Fully Variable Grill | |
| Removable metal shelf runners | |
| Chrome finished rotary controls | |
| LED Timer |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Griddle | Yes |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 3 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 63 L |
| Oven gross capacity | 63 L |
| Oven thermostat range | 80 - 240 °C |
| Interior light | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven 2 gross capacity | 65 L |
| Oven 2 thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Width | 1000 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 102.8 kg |
| Package width | 1060 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1070 mm |
| Package weight | 113 kg |
Leisure H102PK
100cm Chimney Cooker Hood, Black, C Rated
| Type | 100cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Leisure |
| Model | H102P Black |
| Components | CS100F520X, H102PK |
| Also known as: | LEISPACK166 |
| EAN: | 8690842157967 |
| Colour | Black |
| Installation Type | Extraction and Re-Circulation |
| Number of Speeds | 3 |
| Number of Lights | 2 |
| Number of Grease Filters | 3 |
| Carbon Filters for Recycling | Yes |
| Control | Push Button |
| Noise Level (dB) | 47-63-70 |
| Extraction Capacity (m3/h) | 190-325-590 |
| Annual Energy Consumption (kW) | 94.3 |
| Recirculation Carbon Filters | Yes |
| Height (mm) | 560-905 |
| Width (mm) | 1000 |
| Depth (mm) | 500 |
Loading
1 years parts and labour. We advise that you register your Leisure appliance and activate your warranty at www.leisurecooker.co.uk/support/registration.
1
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
You've added an item to your basket.