1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LEISPACK175
Leisure Cuisinemaster Dual Fuel Range Cooker & Hood Pack, Stainless Steel, A Rated
£1,396.10
Free Delivery
Spread the cost:
£116.35 for 12 months at 0.0% APR***
Save £21.90
Separate Price: £1,418
Service that goes further
CS100F520X Cuisinemaster
100cm Dual Fuel Range Cooker
- A
- Dual Fuel
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 3
- Number of Zones - 5
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 1000 x 600 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 1 year parts and labour
H102PX
100cm Chimney Cooker Hood
- C
- Colour - Stainless Steel
- Extraction Rate (m³/h) - 590 depending on installation
- Type of Extraction - Ducted and Recirculation
- Carbon Filter for Recycling (included) - Yes
- Dimensions (HxWxD) (mm) - 650-900 x 1000 x 500
- Warranty - 1 year parts and labour
Leisure CS100F520X Cuisinemaster
100cm Dual Fuel Range Cooker, Stainless Steel, A Rated
| Type | 100cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Leisure |
| Model | CS100F520 Stainless Steel |
| Components | CS100F520X, H102PX |
| Also known as: | LEISPACK175 |
| EAN: | 5023790031578 |
| Dual Fuel | |
| Fully Variable Grill | |
| Removable metal shelf runners | |
| Chrome finished rotary controls | |
| LED Timer |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Griddle | Yes |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 3 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 63 L |
| Oven gross capacity | 63 L |
| Oven thermostat range | 80 - 240 °C |
| Interior light | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven 2 gross capacity | 65 L |
| Oven 2 thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Width | 1000 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 102.8 kg |
| Package width | 1060 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1070 mm |
| Package weight | 113 kg |
Leisure H102PX
100cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, C Rated
| Type | 100cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Leisure |
| Model | H102P Stainless Steel |
| Components | CS100F520X, H102PX |
| Also known as: | LEISPACK175 |
| EAN: | 8690842157974 |
| Colour | Stainless Steel |
| Installation Type | Extraction and Re-Circulation |
| Number of Speeds | 3 |
| Number of Lights | 2 |
| Number of Grease Filters | 3 |
| Carbon Filters for Recycling | Yes |
| Control | Push Button |
| Noise Level (dB) | 47-63-70 |
| Extraction Capacity (m3/h) | 190-325-590 |
| Annual Energy Consumption (kW) | 94.3 |
| Recirculation Carbon Filters | Yes |
| Height (mm) | 560-905 |
| Width (mm) | 1000 |
| Depth (mm) | 500 |
1 years parts and labour. We advise that you register your Leisure appliance and activate your warranty at www.leisurecooker.co.uk/support/registration.
1
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.