1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LEISPACK183
Leisure Cookmaster Gas Range Cooker & Hood Pack, Cream, A+ Rated
£1,184.80
Save £26.20
Separate Price: £1,211
Service that goes further
CK90G232C Cookmaster
90cm Gas Range Cooker
- A+
- 5-Burner Hob
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 5
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 1 year parts and labour
H92PK
90cm Chimney Cooker Hood
- C
- Colour - Black
- Extraction Rate (m³/h) - 590 depending on installation
- Type of Extraction - Ducted and Recirculation
- Carbon Filter for Recirculation (included) - Yes
- Dimensions (HxWxD) (mm) - 560-905 x 900 x 500
- Warranty - 1 year parts and labour
Leisure CK90G232C Cookmaster
90cm Gas Range Cooker, Cream, A+ Rated
| Type | 90cm Gas Range Cooker |
| Brand | Leisure |
| Model | CK90G232C Cookmaster |
| Components | CK90G232C, H92PK |
| Also known as: | LEISPACK183 |
| EAN: | 5023790032827 |
| 5-Burner Hob | |
| Wok Burner | |
| Two Ovens | |
| Dedicated Grill | |
| True Fan Cooking | |
| Conventional Cooking | |
| Catalytic Liners | |
| Cast Iron Pan Supports |
| Product type | Range cooker |
| Product colour | Cream |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle material | Metal |
| Control position | Front |
| Control panel material | Metal |
| Integrated clock | Yes |
| Certification | EN 60335-2-6 |
| Style | Traditional |
| Cooker type | Cookmaster |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | Button ignition |
| Flame failure device | Yes |
| Pan support material | Cast iron |
| Hob power source | Gas |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Gas |
| Oven net capacity | 59 L |
| Total oven(s) interior capacity | 146 L |
| Oven gross capacity | 67 L |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 370 x 448 x 368 mm |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Number of glass door panels | 2 |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 6 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Removable shelf runners | Yes |
| Interior light | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Catalytic liners on side walls | Yes |
| Open door grilling | Yes |
| Cooling fan | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Internal coating colour | Black |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 grill type | Variable rate grill |
| Oven 2 grill power | 2300 W |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Oven 2 thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 370 x 448 x 178 mm |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 door material | Metal |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 number of shelf positions | 2 |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Oven 2 removable shelf runners | Yes |
| Oven 2 shelf stoppers | Yes |
| Oven 3 size | Large |
| Oven 3 power source | Gas |
| Oven 3 position | Top right |
| Oven 3 net capacity | 79 L |
| Oven 3 thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven 3 interior dimensions (W x D x H) | 264 x 400 x 635 mm |
| Oven 3 door opening | Side opening |
| Oven 3 door material | Glass/metal |
| Oven 3 number of glass door panels | 2 |
| Oven 3 number of shelf positions | 8 |
| Oven 3 interior light | Yes |
| Oven 3 internal coating | Enamel |
| Oven 3 removable door glass | Yes |
| Oven 3 removable shelf runners | Yes |
| Oven 3 shelf stoppers | Yes |
| Hob timer | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Hob timer type | Digital |
| Oven timer type | Digital |
| Timer type | Digital |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 1.39 kWh |
| Connected load (gas) | 16800 W |
| Oven 3 energy consumption (forced convection) | 0.94 kWh |
| Minimum fuse protection | 13 A |
| Recommended for hardwiring | Yes |
| Energy efficiency class (old) | A+ |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Oven 3 energy efficiency class (old) | A |
| Grill plate | Yes |
| Grill plate handle(s) | Yes |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 92.6 kg |
| Package width | 960 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1070 mm |
| Package weight | 108 kg |
| Compliance certificates | CE |
| Grill pan handle | Yes |
If you are purchasing this model and want to convert it to LPG, you will need to do the following. Call Beko's Customer Service Department on 03332079710 and select the option for Spare Parts followed by LPG Kit. The Customer Service Department will then read a safety statement to you and send out the LPG kit free of charge.
Leisure H92PK
90cm Chimney Cooker Hood, Black, C Rated
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Leisure |
| Model | H92P Black |
| Components | CK90G232C, H92PK |
| Also known as: | LEISPACK183 |
| EAN: | 8690842157943 |
| Colour | Black |
| Installation Type | Extraction and Re-Circulation |
| Number of Speeds | 3 |
| Number of Lights | 2 |
| Number of Grease Filters | 3 |
| Noise Level (dB) | 70 |
| Control | Push Button |
| Energy Efficiency Class | C |
| Height (mm) | 560-905 |
| Width (mm) | 900 |
| Depth (mm) | 500 |
Loading
1 years parts and labour. We advise that you register your Leisure appliance and activate your warranty at www.leisurecooker.co.uk/support/registration.
1
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
You've added an item to your basket.