1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LEISPACK230
Leisure Cookmaster Ceramic Range Cooker & Hood Pack, Silver, A Rated
£1,307.80
Save £23.20
Separate Price: £1,331
Service that goes further
CK100C210S Cookmaster
100cm Ceramic Range Cooker
- A
- Catalytic Liners
- Hob Type - Ceramic hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 5
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 1000 x 600 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 1 year parts and labour
H102PK
100cm Chimney Cooker Hood
- C
- Colour - Black
- Extraction Rate (m³/h) -190-325-590
- Type of Extraction - Ducted and Recirculation
- Charcoal Filter for Re-circulation (included) - Yes
- Dimensions (HxWxD) (mm) - 650-900 x 1000 x 500
- Warranty - 1 year parts and labour
Leisure CK100C210S Cookmaster
100cm Ceramic Range Cooker, Silver, A Rated
| Type | 100cm Ceramic Range Cooker |
| Brand | Leisure |
| Model | CK100C210S Cookmaster |
| Components | CK100C210S, H102PK |
| Also known as: | LEISPACK230 |
| EAN: | 5023790032506 |
| Catalytic Liners | |
| True Fan Cooking | |
| Telescopic Oven Shelf | |
| Interior Light | |
| Conventional Cooking | |
| Dedicated Grill | |
| Storage Compartment | |
| Two Ovens | |
| Heat Indicators | |
| 5-Zone Ceramic Hob and Separate Warming Zone |
| Product type | Range cooker |
| Product colour | Silver |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Stainless steel |
| Handle material | Metal |
| Control position | Front |
| Control panel material | Metal |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Display type | LED |
| Storage compartment | Yes |
| Storage compartment position | Bottom right |
| Certification | EN 60335-2-6 |
| Style | Traditional |
| Cooker type | Cookmaster |
| Hob type | Ceramic |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 type | Medium |
| Cooking zone 1 power | 1700 W |
| Cooking zone 1 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 2 power | 1200 W |
| Cooking zone 2 diameter | 140 mm |
| Cooking zone 3 position | Right front |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 type | Small |
| Cooking zone 3 power | 1200 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 power | 1700 W |
| Cooking zone 5 position | Central |
| Cooking zone 5 power source | Electric |
| Cooking zone 5 type | Large |
| Cooking zone 5 power | 750 W |
| Cooking zone 5 boost | 2200 W |
| Cooking zone 5 diameter | 210 mm |
| Warming zone | Yes |
| Warming zone | 800 W |
| Residual heat indicator | Yes |
| Hob on indicator | Yes |
| Hob power source | Electric |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 63 L |
| Total oven(s) interior capacity | 128 L |
| Oven position | Bottom left |
| Oven thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 370 x 448 x 368 mm |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Number of glass door panels | 2 |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelf positions | 5 |
| Removable shelf runners | Yes |
| Interior light | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Convection power | 1800 W |
| Catalytic liners on side walls | Yes |
| Open door grilling | Yes |
| Oven cooking method | Static |
| Cooling fan | Yes |
| Oven shelf stoppers | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Internal coating colour | Black |
| Oven 2 position | Top left |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 grill type | Variable rate grill |
| Oven 2 grill power | 1600 W |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Oven 2 thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 370 x 448 x 178 mm |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 door material | Metal |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 number of shelf positions | 2 |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Oven 2 removable shelf runners | Yes |
| Oven 2 shelf stoppers | Yes |
| Oven 3 size | Medium |
| Oven 3 power source | Electric |
| Oven 3 position | Top right |
| Oven 3 net capacity | 65 L |
| Oven 3 thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven 3 interior dimensions (W x D x H) | 370 x 448 x 349 mm |
| Oven 3 door opening | Drop down opening |
| Oven 3 door material | Glass/metal |
| Oven 3 number of glass door panels | 2 |
| Oven 3 number of shelf positions | 5 |
| Oven 3 interior light | Yes |
| Oven 3 conventional cooking | Yes |
| Oven 3 catalytic liners on side walls | Yes |
| Oven 3 internal coating | Enamel |
| Oven 3 removable door glass | Yes |
| Oven 3 removable shelf runners | Yes |
| Oven 3 shelf stoppers | Yes |
| Hob timer | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Hob timer type | Digital |
| Oven timer type | Digital |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Adjustable feet | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Oven 3 energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 13000 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Oven 3 energy consumption (conventional) | 0.88 kWh |
| Current | 40 A |
| Minimum fuse protection | 40 A |
| Recommended for hardwiring | Yes |
| Grill plate | Yes |
| Grill plate handle(s) | Yes |
| Telescopic rail included | Yes |
| Width | 1000 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 86.8 kg |
| Package width | 1060 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1070 mm |
| Package weight | 97 kg |
| Sustainability certificates | CE |
| Grill pan handle | Yes |
Leisure H102PK
100cm Chimney Cooker Hood, Black, C Rated
| Type | 100cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Leisure |
| Model | H102P Black |
| Components | CK100C210S, H102PK |
| Also known as: | LEISPACK230 |
| EAN: | 8690842157967 |
| Colour | Black |
| Installation Type | Extraction and Re-Circulation |
| Number of Speeds | 3 |
| Number of Lights | 2 |
| Number of Grease Filters | 3 |
| Carbon Filters for Recycling | Yes |
| Control | Push Button |
| Noise Level (dB) | 47-63-70 |
| Extraction Capacity (m3/h) | 190-325-590 |
| Annual Energy Consumption (kW) | 94.3 |
| Recirculation Carbon Filters | Yes |
| Height (mm) | 560-905 |
| Width (mm) | 1000 |
| Depth (mm) | 500 |
1 years parts and labour. We advise that you register your Leisure appliance and activate your warranty at www.leisurecooker.co.uk/support/registration.
1
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
You've added an item to your basket.