1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LEISPACK233
Leisure Chefmaster Dual Fuel Range Cooker & Hood Pack, Black, A Rated
£1,273.10
Save £24.90
Separate Price: £1,298
Service that goes further
CC100F521K Chefmaster
100cm Dual Fuel Range Cooker
- A
- Glass Top Lid
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 3
- Number of Zones - 5
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 1000 x 600 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 1 year parts and labour
H102PK
100cm Chimney Cooker Hood
- C
- Colour - Black
- Extraction Rate (m³/h) -190-325-590
- Type of Extraction - Ducted and Recirculation
- Charcoal Filter for Re-circulation (included) - Yes
- Dimensions (HxWxD) (mm) - 650-900 x 1000 x 500
- Warranty - 1 year parts and labour
Leisure CC100F521K Chefmaster
100cm Dual Fuel Range Cooker, Black, A Rated
| Type | 100cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Leisure |
| Model | CC100F521K Chefmaster |
| Components | CC100F521K, H102PK |
| Also known as: | LEISPACK233 |
| EAN: | 5023790041485 |
| Glass Top Lid | |
| 5-Burner Hob and Separate Ceramic Zone | |
| Wok Burner | |
| Three Ovens | |
| Dedicated Grill | |
| True Fan Cooking | |
| Conventional Cooking | |
| Slow Cooking | |
| Telescopic Oven Shelf | |
| Catalytic Liners | |
| Cast Iron Pan Supports | |
| Modern Electronic Timer |
| Product type | Range cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Stainless steel |
| Handle material | Metal |
| Control position | Front |
| Control panel material | Metal |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Display type | LED |
| Certification | EN 60335-2-6 |
| Style | Traditional |
| Cooker type | Chefmaster |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | Automatic ignition |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Small |
| Cooking zone 1 power | 1000 W |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 type | Large |
| Cooking zone 2 power | 3000 W |
| Cooking zone 3 position | Central |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 type | Wok |
| Cooking zone 3 power | 4000 W |
| Cooking zone 4 position | Middle rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 power | 2000 W |
| Cooking zone 5 position | Middle front |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 type | Medium |
| Cooking zone 5 power | 2000 W |
| Cooking zone 6 position | Right |
| Cooking zone 6 power source | Gas |
| Cooking zone 6 type | Extra large |
| Cooking zone 6 power | 2400 W |
| Cooking zone 6 diameter | 240 mm |
| Residual heat indicator | Yes |
| Flame failure device | Yes |
| Pan support material | Cast iron |
| Integrated splashback | Yes |
| Cover material | Glass |
| Hob on indicator | Yes |
| Hob cover | Yes |
| Wok burner position | Middle |
| Hob power source | Gas |
| Glass lid with auto shut-off valve | Yes |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 3 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 63 L |
| Oven position | Bottom left |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 370 x 448 x 368 mm |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Number of glass door panels | 2 |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelf positions | 5 |
| Removable shelf runners | Yes |
| Interior light | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Convection power | 1800 W |
| Slow cooking | Yes |
| Catalytic liners on side walls | Yes |
| Open door grilling | Yes |
| Oven cooking method | Static |
| Cooling fan | Yes |
| Static cooking | Yes |
| Oven shelf stoppers | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Internal coating colour | Black |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Top left |
| Oven 2 net capacity | 33 L |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 grill type | Variable rate grill |
| Oven 2 grill power | 2000 W |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Oven 2 thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 370 x 448 x 178 mm |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 door material | Glass/metal |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 number of shelf positions | 2 |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Oven 2 removable shelf runners | Yes |
| Oven 2 shelf stoppers | Yes |
| Oven 3 size | Small |
| Oven 3 power source | Electric |
| Oven 3 position | Top right |
| Oven 3 net capacity | 33 L |
| Oven 3 thermostat range | 50 - 240 °C |
| Oven 3 interior dimensions (W x D x H) | 370 x 448 x 178 mm |
| Oven 3 door opening | Drop down opening |
| Oven 3 door material | Glass/metal |
| Oven 3 number of glass door panels | 2 |
| Oven 3 number of shelf positions | 2 |
| Oven 3 interior light | Yes |
| Oven 3 slow cooking | Yes |
| Oven 3 internal coating | Enamel |
| Oven 3 removable door glass | Yes |
| Oven 3 removable shelf runners | Yes |
| Oven 3 shelf stoppers | Yes |
| Oven 4 size | Medium |
| Oven 4 power source | Electric |
| Oven 4 position | Bottom right |
| Oven 4 net capacity | 65 L |
| Oven 4 interior dimensions (W x D x H) | 370 x 448 x 349 mm |
| Oven 4 number of glass door panels | 2 |
| Oven 4 interior light | Yes |
| Oven 4 door opening | Side opening |
| Oven 4 catalytic liners on side walls | Yes |
| Oven 4 door material | Glass/metal |
| Oven 4 internal coating | Enamel |
| Oven 4 thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven 4 conventional cooking | Yes |
| Oven 4 convection cooking | Yes |
| Oven 4 number of shelf positions | 5 |
| Oven 4 removable door glass | Yes |
| Oven 4 removable shelf runners | Yes |
| Oven 4 shelf stoppers | Yes |
| Hob timer | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Hob timer type | Digital |
| Oven timer type | Digital |
| Timer type | Digital |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 0.88 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Current | 32 A |
| Minimum fuse protection | 32 A |
| Recommended for hardwiring | Yes |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Oven 3 energy efficiency class (old) | A |
| Oven 4 energy efficiency class (old) | A |
| Grill plate | Yes |
| Grill plate handle(s) | Yes |
| Telescopic rail included | Yes |
| Width | 1000 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 102.8 kg |
| Package width | 1060 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1070 mm |
| Package weight | 113 kg |
| Compliance certificates | CE |
| Grill pan handle | Yes |
Leisure H102PK
100cm Chimney Cooker Hood, Black, C Rated
| Type | 100cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Leisure |
| Model | H102P Black |
| Components | CC100F521K, H102PK |
| Also known as: | LEISPACK233 |
| EAN: | 8690842157967 |
| Colour | Black |
| Installation Type | Extraction and Re-Circulation |
| Number of Speeds | 3 |
| Number of Lights | 2 |
| Number of Grease Filters | 3 |
| Carbon Filters for Recycling | Yes |
| Control | Push Button |
| Noise Level (dB) | 47-63-70 |
| Extraction Capacity (m3/h) | 190-325-590 |
| Annual Energy Consumption (kW) | 94.3 |
| Recirculation Carbon Filters | Yes |
| Height (mm) | 560-905 |
| Width (mm) | 1000 |
| Depth (mm) | 500 |
Loading
1 years parts and labour. We advise that you register your Leisure appliance and activate your warranty at www.leisurecooker.co.uk/support/registration.
1
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
You've added an item to your basket.