1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LEISPACK234
Leisure Cookmaster Dual Fuel Range Cooker & Hood Pack, Stainless Steel, A Rated
£1,255.10
Free Delivery
Spread the cost:
£104.60 for 12 months at 0.0% APR***
Save £22.90
Separate Price: £1,278
Service that goes further
CK90F530X Cookmaster
90cm Dual Fuel Range Cooker
- A
- 5-Burner Hob
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 3
- Number of Zones - 5
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 1 year parts and labour
H92PX
90cm Chimney Cooker Hood
- C
- Extraction Rate (m³/h) - 642
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Mechanical Control - Push Button
- Overall Energy Efficiency Class:C
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 930 x 900 x 500
- Warranty - 1 year parts and labour
Leisure CK90F530X Cookmaster
90cm Dual Fuel Range Cooker, Stainless Steel, A Rated
| Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Leisure |
| Model | CK90F530 Stainless Steel |
| Components | CK90F530X, H92PX |
| Also known as: | LEISPACK234 |
| EAN: | 5023790047418 |
| 5-Burner Hob | |
| Wok Burner | |
| Three Ovens | |
| Full Glass Inner Doors | |
| True Fan Cooking | |
| Cast Iron Pan Supports | |
| Interior Light |
| Product type | Range cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Stainless steel |
| Handle material | Metal |
| Control position | Front |
| Control panel material | Metal |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Display type | LED |
| Certification | EN 60335-2-6 |
| Style | Traditional |
| Cooker type | Cookmaster |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | Button ignition |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Medium |
| Cooking zone 1 power | 2000 W |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 type | Large |
| Cooking zone 2 power | 3000 W |
| Cooking zone 3 position | Central |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 type | Wok |
| Cooking zone 3 power | 4000 W |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 type | Small |
| Cooking zone 4 power | 1000 W |
| Cooking zone 5 position | Right rear |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 type | Medium |
| Cooking zone 5 power | 2000 W |
| Flame failure device | Yes |
| Pan support material | Cast iron |
| Easy to clean (hob) | Yes |
| Hob power source | Gas |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 3 |
| Oven power source | Electric/Gas |
| Oven net capacity | 63 L |
| Oven position | Bottom left |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 370 x 448 x 368 mm |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Number of glass door panels | 2 |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelf positions | 5 |
| Removable shelf runners | Yes |
| Interior light | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Open door grilling | Yes |
| Cooling fan | Yes |
| Oven shelf stoppers | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Internal coating colour | Black |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Top left |
| Oven 2 net capacity | 33 L |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 grill type | Variable rate grill |
| Oven 2 grill power | 1600 W |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Oven 2 thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 370 x 448 x 178 mm |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 door material | Metal |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 number of shelf positions | 2 |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Oven 2 removable shelf runners | Yes |
| Oven 2 shelf stoppers | Yes |
| Oven 3 size | Large |
| Oven 3 power source | Electric/Gas |
| Oven 3 position | Right |
| Oven 3 net capacity | 79 L |
| Oven 3 thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven 3 interior dimensions (W x D x H) | 264 x 400 x 635 mm |
| Oven 3 door opening | Side opening |
| Oven 3 door material | Glass/metal |
| Oven 3 number of glass door panels | 2 |
| Oven 3 number of shelf positions | 8 |
| Oven 3 interior light | Yes |
| Oven 3 convection cooking | Yes |
| Oven 3 internal coating | Enamel |
| Oven 3 removable door glass | Yes |
| Oven 3 removable shelf runners | Yes |
| Oven 3 shelf stoppers | Yes |
| Hob timer | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Hob timer type | Digital |
| Oven timer type | Digital |
| Remaining time indication | Yes |
| Timer type | Digital |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy consumption (forced convection) | 0.78 kWh |
| Connected load (electric) | 5500 W |
| Connected load (gas) | 12000 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.7 kWh |
| Oven 3 energy consumption (forced convection) | 0.94 kWh |
| Current | 25 A |
| Minimum fuse protection | 32 A |
| Recommended for hardwiring | Yes |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Oven 3 energy efficiency class (old) | A |
| Grill plate | Yes |
| Grill plate handle(s) | Yes |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 90.1 kg |
| Package width | 960 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1070 mm |
| Package weight | 100 kg |
| Compliance certificates | CE |
| Grill pan handle | Yes |
Leisure H92PX
90cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, C Rated
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Leisure |
| Model | H92PX |
| Components | CK90F530X, H92PX |
| Also known as: | LEISPACK234 |
| EAN: | 8690842157950 |
| Mechanical Control - Push Button | |
| Overall Energy Efficiency Class:C | |
| 52-63-70 dBA noise level |
| Maximum extraction power | 642 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | D |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 70 dB |
| Boost position air extraction power | 642 m³/h |
| Type | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Grease filter type | Carbon |
| Number of filters | 3 pc(s) |
| Bulb power | 1.5 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Lighting position | Front |
| Annual energy consumption | 100 kWh |
| Energy efficiency scale | A++ to E |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency class (old) | C |
| Width | 900 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 930 mm |
| Height (min) | 600 mm |
| Height (max) | 930 mm |
| Weight | 11.8 g |
| Package tare weight | 2.42 kg |
| Package width | 945 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 555 mm |
| Package weight | 13.9 g |
Loading
1 years parts and labour. We advise that you register your Leisure appliance and activate your warranty at www.leisurecooker.co.uk/support/registration.
1
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.