Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG LFR74944UD
Washing Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: LFR74944UD
- Capacity (kg) - 9
- Spin Speed (rpm) - 1400
- LED display
- Wool plus programme
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 847 x 597 x 631 (depth excludes knobs and door)

Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | AEG |
| Model | LFR74944UD |
| EAN: | 7332543848911 |
| LED display | |
| 9 kg wash capacity | |
| 1400 spin speed RPM | |
| Wool plus programme | |
| Delicate programme | |
| Cottons programmes | |
| Synthetics programmes | |
| Stain action option |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | Black |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Outlet hose length | 1.45 m |
| Drum volume | 69 L |
| Rated capacity | 9 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 12 |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 75 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Cotton, Delicate/silk, Eco, Hygiene/anti-allergy, Intensive/outdoor, Mix, Quick, Rinse, Spin/drain, Steam, Synthetics, Wool |
| Overflow protection | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Cycle time (max) | 220 min |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Stain remover option | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| On/off button | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 49 kWh |
| Water consumption per cycle | 46 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 2200 W |
| AC input voltage | 230-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 597 mm |
| Depth | 631 mm |
| Height | 847 mm |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.