5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LGPACK3523
LG Washing Machine & Heat Pump Tumble Dryer Pack
£978
Free Delivery
Spread the cost:
£81.50 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
F4Y510WBLN1
Washing Machine
- A
- Capacity (kg) - 10
- Spin Speed (rpm) - 1400
- TurboWash
- Steam
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 620 (depth excludes knobs and door)
- Warranty - 5 years parts and labour
FDV709W
Heat Pump Tumble Dryer
- A++
- Capacity (kg) - 9
- EcoHybrid
- Auto Cleaning Condenser
- Dual Inverter Heat Pump
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 690 (depth excludes knobs and door)
- Warranty - 5 years parts and labour
LG F4Y510WBLN1
Washing Machine, 10kg, 1400 Spin, White, A Rated
| Type | Washing Machine |
| Brand | LG |
| Model | F4Y510WBLN1 |
| Components | F4Y510WBLN1, FDV709W |
| Also known as: | LGPACK3523 |
| EAN: | 8806084267542 |
| TurboWash | |
| Steam | |
| AI Direct Drive | |
| A-10% Energy Efficiency | |
| Big capacity in the same space |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Colour name | White |
| Inverter technology | Yes |
| Display type | LED |
| Display illumination | Yes |
| Illumination colour | White |
| Door opening | Side opening |
| Door opening angle | 150° |
| Door colour | Transparent |
| Rim colour | Black |
| Drum material | Stainless steel |
| Tub material | Polyurethane |
| Drum type | Embossing |
| Cord length | 1.9 m |
| Inlet hose length | 1.3 m |
| Outlet hose length | 1.75 m |
| Dispenser tray type | 3-way |
| Drum volume | 68 L |
| Water fill | Cold |
| Motor type | Beltless |
| Viewing window | Yes |
| Door panel included | Yes |
| Country of origin | China |
| Rated capacity | 10 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | A |
| Number of washing programs | 12 |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 71 dB |
| Noise level (wash) | 54 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Cotton, Delicate/silk, Down wear/duvet, Easy care, Eco, Hygiene/anti-allergy, Mix, Quick 14min, Rinse & spin, Sport |
| Overflow protection | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Delay start (max) | 19 h |
| Timer | Yes |
| Cycle time (max) | 239 min |
| Cycle time (quick washing program) | 14 min |
| Half-load | Yes |
| Rinse Plus function | Yes |
| Number of rinse selections | 2 |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Minimum spin speed | 400 RPM |
| Automatic load recognition | Yes |
| Residual moisture | 44.9% |
| Adjustable temperature | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Menu languages | English |
| Left-on mode duration | 12 min |
| Maximum washing temperature | 95 °C |
| Sterilization function | Yes |
| AI control | Yes |
| AI wash | Yes |
| Cycle time (40°C, partial load) | 180 min |
| No spin | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Sensor program selection | Yes |
| Auto diagnostic | Yes |
| TurboWash | Yes |
| Auto-restart | Yes |
| Over voltage protection | Yes |
| Drum Clean | Yes |
| Powder detergent function | Yes |
| Error message indicator | Yes |
| Water supply lacking indicator | Yes |
| Electrical component fault indicator | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Automatic locking | Yes |
| Stackable | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 20 mm |
| On/off button | Yes |
| Removable top | Yes |
| Feet adjustment type | Front & Rear |
| LG technologies (clothes care) | AI DD™, Allergy Care, Big capacity, Inverter Direct Drive Motor, Pause & Add, Speed 14, Stainless steel lifters, Steam™, TurboWash™ |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 47 kWh |
| Water consumption per cycle | 52 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.462 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (left-on) | 0.5 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 600 mm |
| Depth | 620 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 70 kg |
| Door diameter | 300 mm |
| Depth with door closed | 620 mm |
| Depth with door open | 1100 mm |
| Installation compartment width | 620 mm |
| Installation compartment depth | 670 mm |
| Installation compartment height | 870 mm |
| Door opening diameter | 300 mm |
| Gross weight | 73.8 kg |
| Manual languages | English |
| Product languages | English |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 73.8 kg |
| Package type | Box |
| Package dimensions (WxDxH) | 660 x 660 x 890 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 600 x 620 x 850 mm |
| Power requirements | Mains |
| Category | Washing Machine |
| Hand wash | Yes |
| Indication light | Yes |
| Number of programs | 12 |
| Pause function | Yes |
| Spin speed | 1400 RPM |
| Rated capacity (washing) | 10 kg |
| Model year | 2023 |
| Washing class | A |
| Sportswear program | Yes |
| Net weight | 70 kg |
| Eco program duration | 239 min |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Normal washing program | Yes |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
LG FDV709W
Heat Pump Tumble Dryer, 9kg, White, A++ Rated
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | LG |
| Model | FDV709W |
| Components | F4Y510WBLN1, FDV709W |
| Also known as: | LGPACK3523 |
| EAN: | 8806091413727 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| EcoHybrid | |
| Auto Cleaning Condenser | |
| Dual Inverter Heat Pump | |
| Tempered Glass Door | |
| Smart Pairing |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | White |
| Door hinge | Right |
| Door style | Glass window door |
| Door colour | Black, Chrome |
| Display type | LED |
| Cord length | 1.5 m |
| Inverter technology | Yes |
| Built-in condensate drainage | Yes |
| Condenser drain pump | Yes |
| Door panel included | Yes |
| Rated capacity | 9 kg |
| Condensation efficiency class (old) | A |
| Drying programs | Wool, Mix, Sport, Timed, Quick, Delicate/silk, Eco, Blanket, Pillow, Blouse/shirt, Lingerie, Cotton, Synthetics, Iron dry, Cupboard dry |
| Cycle time | 212 min |
| Noise level | 64 dB |
| Number of drying programs | 14 |
| Anti-Crease function | Yes |
| Minimum spin speed | 51 RPM |
| Maximum spin speed | 53 RPM |
| Anti-allergy function | Yes |
| Refrigerating medium | R290 |
| Moisture sensor | Yes |
| Adjustable drying level | Yes |
| Number of drying levels | 3 |
| Left-on mode duration | 20 min |
| Ambient temperature (min) | 5 °C |
| Ambient temperature (max) | 35 °C |
| Extra dry | Yes |
| Weighted cycle time | 157 min |
| Cycle time (partial load) | 115 min |
| Condensation efficiency | 91% |
| Condensation efficiency (partial load) | 91% |
| Energy consumption per cycle (partial load) | 1.03 kWh |
| Delayed start timer | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Delay start (max) | 19 h |
| Drum interior light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 20 mm |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water level indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Removable top | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Energy consumption | 1.91 kWh |
| Annual energy consumption | 228 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.18 W |
| Power plug type | Type G |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Depth | 690 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 56 kg |
| Depth with door closed | 690 mm |
| Door opening diameter | 300 mm |
| Installation compartment width | 620 mm |
| Installation compartment depth | 740 mm |
| Installation compartment height | 855 mm |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 702 mm |
| Package height | 920 mm |
| Package weight | 60 kg |
| Number of cycles | 14 |
| Water reservoir location | Top |
| Stackable | Yes |
| Outlet water hose | Yes |
| Energy consumption (cotton cupboard dry) | 1.91 kWh |
| Energy efficiency class (old) | A++ |
| Country of origin | South Korea |

Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Loading
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.lg.com/uk/5-year-warranty/.
5
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.