5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LGPACK3535
LG Heat Pump Tumble Dryer & Washing Machine Pack
£1,528
Service that goes further
RHX7010TBB
Heat Pump Tumble Dryer
- A+++
- Capacity (kg) - 10
- The intuitive digital dial control will help your laundry day with simple smart design
- Drying within 81 minutes with powerful Dual Inverter Compressor using the Turbo Dry cycle
- AI Dry senses changes in temperature and humidity of items, for optimal drying performance
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 690 (depth excludes knobs and door)
- Warranty - 5 years parts and labour
F4X7013TBB
Washing Machine, 13kg
- A
- Capacity (kg) - 13
- Spin Speed (rpm) - 1400
- The intuitive digital dial control will help your laundry day with simple smart design
- Blitz through a 5kg load in just 39 minutes with TurboWash360 tech, maintaining quality
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 660 (depth excludes knobs and door)
- Warranty - 5 years parts and labour
LG RHX7010TBB
Heat Pump Tumble Dryer, 10kg, Black, A+++ Rated
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | LG |
| Model | RHX7010TBB |
| Components | RHX7010TBB, F4X7013TBB |
| Also known as: | LGPACK3535 |
| EAN: | 8806096169070 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| The intuitive digital dial control will help your laundry day with simple smart design | |
| Drying within 81 minutes with powerful Dual Inverter Compressor using the Turbo Dry cycle | |
| AI Dry senses changes in temperature and humidity of items, for optimal drying performance | |
| LG's Auto Cleaning Condenser automatically cleans the condenser each cycle | |
| Smart Pairing receives data from compatible LG washers to set the dryer automatically | |
| LG ThinQ Wi-Fi models allow simple control, monitoring and even download of new cycles |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Black |
| Display type | LCD |
| Rated capacity | 10 kg |
| Condensation efficiency class (old) | B |
| Drying programs | 30min, Bedding, Cotton, Delicate/silk, Down wear/duvet, Drying rack/TimeDry, Easy care, Easy iron, Eco, Hygiene/anti-allergy, Mix, Quick, Refresh, Sport, Timed, Towel, Warm-up, Wool |
| Cycle time | 278 min |
| Noise level | 62 dB |
| Number of drying programs | 23 |
| Delayed start timer | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy consumption | 1.6 kWh |
| Annual energy consumption | 190 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| LG technologies (clothes care) | Auto Cleaning Condenser, Dual Inverter Heat Pump™, ThinQ™ |
| Depth | 690 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 57 kg |
| Depth with door open | 1160 mm |
| Installation compartment width | 640 mm |
| Installation compartment depth | 790 mm |
| Installation compartment height | 855 mm |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 702 mm |
| Package height | 920 mm |
| Package weight | 60.2 kg |
| Energy efficiency class (old) | A+++ |
| Country of origin | South Korea |
LG F4X7013TBB
Washing Machine, 13kg, 1400 Spin, Black, A Rated
| Type | Washing Machine, 13kg |
| Brand | LG |
| Model | F4X7013TBB |
| Components | RHX7010TBB, F4X7013TBB |
| Also known as: | LGPACK3535 |
| EAN: | 8806096161586 |
| The intuitive digital dial control will help your laundry day with simple smart design | |
| Blitz through a 5kg load in just 39 minutes with TurboWash360 tech, maintaining quality | |
| LG's Steam technology uses powerful sanitizing steam to reduce allergens by up to 99.99% | |
| The AI Wash cycle uses the best motion and stroke depending on the fabric for optimal care | |
| LG AI Direct Drive detects load and fabric characteristics to offer 18% more fabric care | |
| LG ThinQ Wi-Fi models allow simple control, monitoring and even download of new cycles |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Colour name | Matte Black |
| Display type | LCD |
| Rated capacity | 13 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 24 |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 71 dB |
| Noise level (wash) | 56 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Baby care, Bedding, Blouse/shirt, Cold, Cotton, Delicate/silk, Down wear/duvet, Easy care, Eco 40-60°C, Hand/wool, Hygiene/anti-allergy, Microfiber, Mix, Quick, Quick 14min, Rinse & spin, Silent, Smart AI, Spin, Spin/drain, Sport, Steam, Towel |
| Overflow protection | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Delay start (max) | 19 h |
| Delay start (min) | 3 h |
| Delay end | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Minimum spin speed | 400 RPM |
| Child lock | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| On/off button | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 30 kWh |
| Water consumption per cycle | 46 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.33 kWh |
| Width | 600 mm |
| Depth | 660 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 73 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 705 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 76.6 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Loading
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.lg.com/uk/5-year-warranty/.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
You've added an item to your basket.