2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LIEBPACK113
Liebherr Tall Freezer & Tall Larder Fridge
£1,572
Free Delivery
Spread the cost:
£131 for 12 months at 0.0% APR***
Save £37
Separate Price: £1,609
Service that goes further
FNd5026
No Frost Tall Freezer
- D
- Net Capacity - 239 Litres
- Plinth concept
- Silent
- SpaceBox
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1655 x 597 x 675
- Warranty - 2 years parts and labour
Rd5000
Tall Larder Fridge
- D
- Net Capacity - Fridge 349 Litres
- Plinth concept
- Silent
- LED ceiling lighting
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1655 x 597 x 675
- Warranty - 2 years parts and labour
Liebherr FNd5026
No Frost Tall Freezer, White, D Rated
| Type | No Frost Tall Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | FNd5026 |
| Components | FND5026, RD5000 |
| Also known as: | LIEBPACK113 |
| EAN: | 4016803131038 |
| Plinth concept | |
| Silent | |
| SpaceBox | |
| FrostProtect | |
| Drawer with comfortable tilting | |
| EnergySaver | |
| PartyMode | |
| SuperFrost | |
| Display lock | |
| Power failure alarm | |
| BottleTimer | |
| Door alarm | |
| SabbathMode | |
| VarioSpace | |
| Freezer tray | |
| Ice cube tray | |
| Replaceable door seal | |
| Closing assistance | |
| Adjustable feet | |
| Dishwasher-safe features | |
| Transport castors |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door hinge | Right |
| Control type | Touch |
| Display placement | Inside |
| Freezer drawers quantity | 6 |
| Housing material | Steel |
| Freezer net capacity | 239 L |
| Freezing capacity | 17 kg/24h |
| Storage time during power failure | 16 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 36 dB |
| Ice cube tray | Yes |
| Number of individual temperature zones | 1 |
| Freezer temperature (min) | -15 °C |
| Freezer temperature (max) | -28 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 43 °C |
| SuperFrost function | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.1 m |
| Child lock | Yes |
| Transport handles | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 188 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 264.6 W |
| Energy usage | 0.515 kWh/24h |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 1.3 A |
| Width | 597 mm |
| Depth | 675 mm |
| Height | 1655 mm |
| Weight | 49.7 kg |
| Package width | 615 mm |
| Package depth | 767 mm |
| Package height | 1727 mm |
| Package weight | 53.5 kg |
| Liebherr technologies (food storage) | Bottle Timer, No frost system, SuperFrost, VarioSpace |
Liebherr Rd5000
Tall Larder Fridge, White, D Rated
| Type | Tall Larder Fridge |
| Brand | Liebherr |
| Model | Rd5000 |
| Components | FND5026, RD5000 |
| Also known as: | LIEBPACK113 |
| EAN: | 4016803123415 |
| Plinth concept | |
| Silent | |
| LED ceiling lighting | |
| Door shelf | |
| Height-adjustable inner door shelves | |
| Glass shelves with stainless-steel-look decorative trim | |
| Convenient height adjustment for glass shelves | |
| EasyFresh with integrated drawer runner | |
| EnergySaver | |
| Display lock | |
| NightMode | |
| HolidayMode | |
| SuperCool | |
| Door alarm | |
| SabbathMode | |
| 3 bottle shelf | |
| FreshAir activated charcoal filter | |
| Egg tray | |
| Replaceable door seal | |
| Space for baking tray | |
| Closing assistance | |
| Adjustable feet | |
| Dishwasher-safe features | |
| Transport castors |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 7 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Door colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door opening angle | 115° |
| Control type | Touch |
| Display type | LCD |
| Display placement | Inside |
| Telescopic drawer | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Door balconies material | Plastic |
| Housing material | Steel |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Fridge net capacity | 349 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Super Cool function | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge temperature range | 2 - 9 °C |
| Door open alarm | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Adjustable feet | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 93 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 80 |
| Energy usage | 0.254 kWh/24h |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.2 A |
| Width | 597 mm |
| Depth | 675 mm |
| Height | 1655 mm |
| Weight | 59.9 kg |
| Package width | 615 mm |
| Package depth | 767 mm |
| Package height | 1727 mm |
| Package weight | 64.6 kg |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to home.liebherr.com/en/gbr/service/guarantee-registration-gb/guarantee-registration-gb.html.
2
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.