10
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LIEBPACK6
Liebherr Tall Larder Fridge & Tall Freezer
£1,352.35
Free Delivery
Spread the cost:
£112.70 for 12 months at 0.0% APR***
Save £39.65
Separate Price: £1,392
Service that goes further
Rd4200
Tall Larder Fridge
- D
- Net Capacity - Fridge 247 Litres
- EasyFresh
- PowerCooling with FreshAir Filter
- SuperCool
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1255 x 597 x 675
- Warranty - 10 year Warranty
FNd4224
No Frost Tall Freezer
- D
- Net Capacity - 160 Litres
- Plinth concept
- Silent
- SpaceBox
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1255 x 597 x 675
- Warranty - 10 year Warranty
Liebherr Rd4200
Tall Larder Fridge, White, D Rated
| Type | Tall Larder Fridge |
| Brand | Liebherr |
| Model | Rd4200 |
| Components | RD4200, FND4224 |
| Also known as: | LIEBPACK6 |
| EAN: | 4016803123392;4016803130772 |
| EasyFresh | |
| PowerCooling with FreshAir Filter | |
| SuperCool | |
| 5 GlassLine Shelves | |
| Reversible Door |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Door colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door opening angle | 115° |
| Control type | Touch |
| Display type | LCD |
| Telescopic drawer | Yes |
| Door balconies material | Plastic |
| Housing material | Steel |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Fridge net capacity | 247 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Super Cool function | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge temperature range | 2 - 9 °C |
| Door open alarm | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Adjustable feet | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 84 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 80 |
| Energy usage | 0.23 kWh/24h |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.2 A |
| Width | 597 mm |
| Depth | 675 mm |
| Height | 1255 mm |
| Weight | 50.3 kg |
| Package width | 615 mm |
| Package depth | 767 mm |
| Package height | 1327 mm |
| Package weight | 54.2 kg |
Liebherr FNd4224
No Frost Tall Freezer, White, D Rated
| Type | No Frost Tall Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | FNd4224 |
| Components | RD4200, FND4224 |
| Also known as: | LIEBPACK6 |
| EAN: | 4016803130710 |
| Plinth concept | |
| Silent | |
| SpaceBox | |
| FrostProtect | |
| EnergySaver | |
| PartyMode |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door hinge | Right |
| Control type | Touch |
| Display type | LCD |
| Display placement | Inside |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Housing material | Steel |
| Freezer net capacity | 160 L |
| Freezing capacity | 15 kg/24h |
| Storage time during power failure | 15 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Ice cube tray | Yes |
| Number of individual temperature zones | 1 |
| Freezer temperature (min) | -15 °C |
| Freezer temperature (max) | -28 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 43 °C |
| SuperFrost function | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.1 m |
| Child lock | Yes |
| Transport handles | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 166 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 264.6 W |
| Energy usage | 0.454 kWh/24h |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 1.3 A |
| Width | 597 mm |
| Depth | 675 mm |
| Height | 1255 mm |
| Weight | 49.7 kg |
| Package width | 615 mm |
| Package depth | 767 mm |
| Package height | 1329 mm |
| Package weight | 53.5 kg |
| Liebherr technologies (food storage) | Bottle Timer, NightMode, No frost system, SuperFrost, VarioSafe |
10 years parts and labour warranty, subject to registration within 1 year of purchase via the Liebherr SmartDevice app. For more information go to www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/10yearguarantee-3265806
10
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 7-28 days
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.